Какво следва от Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1759

Ако резултатите от референдума бъдат приети от британския парламент, минималният период за напускане на ЕС ще е поне 2 години

Великобритания гласува за излизане от Европейския съюз. Но какво следва от това? За много хора не е ясно кога и как ще се случи напускането на Обединена Европа, а случаят е прецедент в новата европейска история.

Въпреки вота на британците за Брекзит, резултатът от допитването не е задължителен. Парламентът може да не се съобрази с него. От юридическа гледна точка референдумът е по-скоро консултативен, а не задължителен и какво ще стане по-нататък е политически, а не правен въпрос, отбелязва “Файненшъл таймс”.

Вотът на хората в допитването няма задължителна сила, а трябва да се разглежда по-скоро като предписание, напомня и британската преса. Технически погледнато, депутатите биха могли да блокират излизането от ЕС.

“Но всъщност въпросът какво се случва, след като гласуването вече е факт, е повече политически, а не юридически. Парламентът може чрез различни обосновки да откаже да се съобрази с вот за напускане на блока. Това обаче би било равносилно на политическо самоубийство”, коментират изданията.

Чисто юридически, въпросът е описан в чл.50 от Лисабонския договор. Според него актът, чрез който страната членка ще реши дали да напусне ЕС, е въпрос на нейното вътрешно право – чрез референдум, решение на парламента и т.н. До момента Лондон не е съобщил точно под каква форма законодателният орган трябва да даде разрешение – чрез резолюция, декларация или по друг начин.

Наред с това формалният процес за напускане на ЕС започва с изпращане на известие до Брюксел. Този процес е необратим и страната не може да оттегли официалния документ, с който известява блока за решението да напусне общността.

Целият процес по излизане продължава две години, освен ако този срок не бъде удължен с единодушно съгласие”, пише “Файненшъл Таймс”.

Дори при решение да се следва британския избор от 23 юни, минималният период за напускане след вота ще бъде две години. През този период страната ще продължи да спазва европейските договори и закони, но няма да участва във вземането на решения в съюза, докато преговаря по споразумение за оттегляне и условията на отношенията с останалите страни членки.

На британското общество му предстои сериозен разговор за имиграцията, социалната държава, структурата на икономиката, състоянието на отбраната и тежестта на мнението на Лондон по света.

Същото важи и за Европейския съюз, защото британският дебат няма как да не се пренесе и в Брюксел и да засили призивите за Европа на няколко скорости или кръга на интегриране.

economic.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!