Каква ще е съдбата на Хийтроу?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
295

Кметът на Лондон Борис Джонсън предложи летище Хийтрой да бъде купено за 15 млрд. паунда обществени средства и върху

него да бъде построен нов квартал за Лондон с 250 хил. жилища, съобщи Daily Mail.

Джонсън иска да замени едно от най-натоварените летища в света с ново на о. Грейн, който се намира в устието на р. Темза, в графство Кент. Проектът на стойност 65 млрд. паунда е по дизайн на Норман Фостър, с 4 писти, капацитет 180 милиона пътници годишно и скоростна жп линия.

“Амбициозните градове вече ни изтласкват и са в състояние да схрускат Лондон за закуска, обяд и вечеря, като строят мегалетища, директно включени в глобалните вериги за доставка”, коментира Джонсън.

Като алтернативен вариант кметът на Лондон предлага да се изгради още една писта на Хийтроу или да се разшири летище Станстед, което обаче срещна сериозна обществена съпротива. Джонсън все пак заяви, че държи на варианта строителство на нов аеропорт, тъй като големите градове “изнасят” тази инфраструктура далеч от центровете, за да намерят терени, подходящи за строителството на 4 и повече писти.

“За да бъдат Лондон и Великобритания по-конкурентоспособни, трябва да изградим едно ново летище от подобен мащаб”, допълва той.

Преди време Борис Джонсън предлагаше да се изгради ново летище върху изкуствен остров край бреговете на графство Кент, за да се елиминират проблемите с шума и замърсяването, но същевременно да се даде възможност за по-сериозно разширяване на свързаността и икономическите ползи за Великобритания. По думите му обаче той се е отказал от този проект, станал известен като “Остров Борис”, и вече предпочита вариантът на Фостър.

Според лондонския кмет след затварянето на Хийтрой, теренът може да бъде превърнат в жилищен квартал. Транспортните връзки биха го направили идеалното място за ново строителство в западния край на столицата на Великобритания.

От ръководството на Хийтроу обаче предупреждават, че затварянето на летището би коствало 80 хил. работни места. Отделно са разходите на данъкоплатците и времето, необходимо за изграждането на новото летище.

Според Борис Джонсън обаче на новото летище биха могли да бъдат разкрити 375 хил. нови работни места до 2050 г. Според него съоръжението може да бъде построено до 2029 г., като по-подробни планове се очаква той да представи тази седмица.

Той подчертава, че част от работниците на Хийтроу ще бъдат прехвърлени на новото летище, а останалите биха могли да намерят работа върху новата строителна площадка.

Съветникът по въпросите на авиацията на Борис Джонсън – Даниел Мойлан, коментира, че разширяването на Хийтроу не може да реши проблемите. “Шумът, замърсяването и задръстванията, които ще произтекат от разширението на летището, са с потенциал да унищожат града”, допълва той.

Борис Джонсън говори за подобряване на авиационния капацитет на Лондон от месеци. Той поръча и детайлно проучване, за да се види кой вариант би бил най-добър за града – разширяване на Хийтроу, разширяване на Станстед или строителство на ново съоръжение, припомня The Telegraph.

Според резултатите Лондон има нужда от летище с поне 4 писти, за да има по-добри комуникации с развиващите се градове, до които в момента няма достъп – някои многомилионни населени места в Китай и Мексико например, с развита индустрия, от полетите до които може да има директни икономически ползи за Острова.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Деляна Петкова

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!