Как трябва да гласуват британските депутати, ако се стигне до вот за Brexit?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
433

Според редакционен коментар на Bloomberg депутатите, които не подкрепят Brexit, трябва да блокират активирането на член 50 от Лисабонския договор

Ако бъде потвърдено и след обжалването, решението на Висшия съд в Лондон от четвъртък дава на депутатите отговорност, която някои от тях биха предпочели да ограничат. Става въпрос за това, дадат на гласоподавателите, които представляват, най-добрата си преценка за бъдещето на Великобритания в Европа. Когато това време дойде, те трябва да направят това, за което им се плаща, пише Bloomberg в редакционен коментар.

В четвъртък миналата седмица лондонският съд публикува становище, което е на практика срещу Тереза Мей и правителството й, тъй като гласи, че властите не могат самостоятелно да активират член 50 от Лисабонския договор без одобрението на парламента. С активирането на член 50 започват да текат двете години, през които страната трябва да договори излизането си от Европейския съюз. Когато бъдат призовани да гласуват, депутатите, които не подкрепят Brexit – и това е мнозинството в Камарата на общините (долната камара на парламента) – трябва да блокират предложението, твърди Bloomberg.

Задължени ли са депутатите да гласуват като мнозинството гласоподаватели (52%), които избраха излизане от Европейския съюз?

От юридическа гледна точка, ако бъде потвърдено решението от четвъртък, не са. И нека е ясно: и от гледна точка на демократичната коректност също не са. В представителната демокрация депутатите са избрани, за да служат в интереса на своите избиратели, а не да следват посоката, зададена от крехки мнозинства в съмнително формулирани референдуми.

Всеки депутат, който смята, че Brexit е голяма грешка (а това е така), дължи на своите избиратели да гласува по съответния начин.

Разбира се, да направиш правилното нещо, както често се случва, е рисковано. Мнозина депутати ще се опасяват от последици, ако гласуват против плановете на премиера Мей, министрите й и против изразеното желание на много от избирателите им.

Би било мъдро да вземат предвид последиците от това да се изправят срещу мнозинството в страната, което подкрепя Brexit. На карта са заложени не само техните места, но и съставът на бъдещите парламенти. Това, което би изглеждало като проява на неуважение към избирателите, би могло да даде тласък на опасни популисти, предупреждава Bloomberg.

Така че е важно депутатите, които са против Brexit, да не пестят усилия в подсилването на този аргумент в това, да изложат тези аргументи пред населението. Мненията може да се променят, при това не е нужно да е много. Колкото по-ясни стават последиците от Brexit – започвайки със срива на паунда и предстоящия скок в инфлацията – толкова е по-вероятно гласоподавателите да имат колебания.

В крайна сметка нещата не са толкова сложни. Депутатите, които искат Великобритания да остане в ЕС, трябва да продължават да се аргументират. После, когато дойде времето, те трябва да изпълнят своя демократичен дълг.

По статията работиха: Радина Колева, редактор Бойчо Попов

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!