Как се промени имотният пазар на Острова 2 години след референдума за Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
94

Global Property Guide прави преглед на състоянието на пазара преди и след гласуването за напускане на ЕС
Снимка: Архив Ройтерс

Малко повече от две години изминаха от референдума във Великобритания за Brexit, проведен на 23 юни 2016 г., и 17 месеца от задействането на член 50 за напускане на ЕС. Вече има достатъчно данни, за да се направи извод как Brexit се е отразил на имотния пазар в страната, пише онлайн изданието Global Property Guide.

Имотният пазар преди референдума за Brexit

Британският жилищен пазар се оказа предвестник на финансовата криза през 2008 г. Той отбеляза рязък спад през 2007 г. и му бяха необходими необичайно дългите пет години, за да се върне към пика си отпреди кризата. Това се случи на фона на изключително интересни времена на ипотечния пазар, тъй като събитията от 2008 г. накараха банките да натискат рязко спирачките на кредитирането, а регулаторите започнаха да проявяват силен интерес към практиките по отпускане на ипотеки.

Прегледите на ипотечния пазар започнаха през 2009 г., но едва през 2014 г. бяха напълно приведени в действие. Смята се, че те са неофициалният край на периода на хаос, тъй като предоставиха на кредиторите регулаторна яснота за това какво се очаква от тях и така позволиха на пазара да продължи да се развива методично до гласуването за Brexit.

Имотният пазар след референдума за Brexit

Последиците от референдума за Brexit вероятно ще останат в паметта на много хора. Борсите отбелязаха спад, паундът загуби част от стойността си, както и жилищният пазар. След утихването на първоначалната паника обаче пазарите и хората зад тях започнаха да се приспособяват и продължиха напред.

Имотният пазар в момента

Докато събитията в британската политика предоставиха достатъчно храна за политическите журналисти, настоящата ситуация на имотния пазар във Великобритания по същество отразява две основни противоречия. Първо, съществува известна несигурност около Brexit, както и около последните промени на пазара на жилища с инвестиционна цел.
На второ място е неоспоримият факт, че Великобритания изпитва недостиг на имоти като цяло и на жилищни имоти в частност, така че или значителен брой хора трябва да напуснат страната, или значителен брой нови жилища да бъдат изградени в много кратък срок (или някаква комбинация от двете), за да се поправят тези дисбаланси.

В резултат на това стойността на имотите във Великобритания продължава да расте макар и с по-бавен темп. Пропуска се обаче фактът, че британският имотен пазар всъщност е сбор от различни пазари с различна динамика и степен на експозиция на Brexit. Например, жилищният пазар в Лондон в момента е в стагнация, въпреки че не беше допуснат срив.

В същото време пазарът на бизнес имоти в британската столица остава силен. Както жилищният, така и пазарът на бизнес имоти в Северна Англия и други части на Великобритания продължават да се справят добре.

Накратко, макар все още да не се знае каква форма ще придобие Brexit, нуждата от жилища във Великобритания няма просто да изчезне, а следователно ще се запазят и възможностите за инвеститорите в имоти.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!