Как работи евтаназията в други държави?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
37

За първи път от почти десетилетие британските депутати ще гласуват дали да предоставят на възрастни с терминални заболявания в Англия и Уелс правото на евтаназия. Докато това остава незаконно в повечето страни, над 300 милиона души вече живеят в държави, където евтаназията е легализирана.

През последното десетилетие страни като Канада, Австралия, Нова Зеландия, Испания и Австрия приеха закони за евтаназия, като някои от тях го позволяват дори за хора, които не са терминално болни.

Предложеният законопроект в Англия и Уелс включва строги предпазни мерки, които според привържениците ще направят правилата най-строгите в света. Пациентите ще трябва да получат одобрение от съдия от Върховния съд. Критиците обаче смятат, че промяната на закона ще бъде опасна стъпка, която може да застраши уязвимите хора, като според тях трябва да се съсредоточи върху подобряването на достъпа до палиативни грижи.

Евтаназия по света

САЩ

Евтаназията, наричана от някои критици „асистирано самоубийство“, е законна в 10 американски щата и в окръг Колумбия. Щатът Орегон е един от първите в света, който разрешава на терминално болни пациенти да получат помощ за умиране още през 1997 г. Оттогава Орегон служи като модел за законите в други щати.

В Орегон евтаназията е позволена само за възрастни с терминални заболявания, които са психически способни и се очаква да починат в рамките на шест месеца. Процедурата изисква одобрение от двама лекари. От 1997 г. насам на 4,274 души е предписана летална доза медикаменти, като 67% от тях са починали след приемането ѝ.

Най-честите причини пациентите да търсят евтаназия включват загуба на автономия (91.6%), загуба на достойнство (63.8%), загуба на контрол върху телесните функции (46.6%) и страх да не станат тежест на близките си (43.3%).

Канада

Канада често се посочва от противниците на евтаназията като пример за „хлъзгав наклон“. Въведено през 2016 г. първоначално само за терминално болни, медицинската евтаназия (MAID) беше разширена през 2021 г. за хора с „непоносимо страдание“ от необратимо заболяване или увреждане. В близките години се очаква да стане достъпна и за хора с психически заболявания.

Критиците предупреждават, че колкото повече законът се разширява, толкова повече се увеличава рискът за уязвимите групи. В момента 4% от всички смъртни случаи в Канада са евтаназирани, в сравнение с 1% в Орегон.

Европа

В Европа евтаназията е легална в шест държави: Швейцария, Нидерландия, Белгия, Люксембург, Испания и Австрия. В Швейцария асистираното самоубийство е законно от 1942 г. и дори позволява на чужденци да получат помощ чрез организации като „Дигнитас“. В Нидерландия и Белгия помощта при умиране е достъпна за пациенти с непоносимо страдание, включително деца.

Испания и Австрия наскоро легализираха евтаназията както за терминални заболявания, така и за непоносимо страдание. В Испания лекар може да администрира медикаментите, докато в Австрия това трябва да бъде направено от пациента.

Австралия и Нова Зеландия

През последните години евтаназията стана легална в повечето части на Австралия, а в Нова Зеландия е позволена само за терминално болни пациенти с очаквана смърт в рамките на шест месеца. В някои части на Австралия този срок е удължен до 12 месеца за пациенти с невродегенеративни заболявания.


Заключение

Законите за евтаназия по света варират значително. Докато някои страни като Канада и Нидерландия разширяват обхвата на закона, други, като Орегон, запазват стриктни ограничения. Предстоящото гласуване в Англия и Уелс може да постави основите за най-строгите правила досега, но дебатът продължава дали това е безопасна стъпка или крие рискове за уязвимите групи.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!