Как да се погрижим за кожата си след изгаряне

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1346

След един ден, прекаран на слънце, може би сте се оказали с изгоряла, сърбяща и белеща се кожа. Тя е не само непривлекателна, но и доста болезнена. Ето няколко лесни начина да се справите с проблема.

Незабавни мерки:
Медикаменти от типа на аспирин и ибупрофен могат да са от полза, особено ако са приети максимално рано след изгарянето, пишат от zdrave.bg. За средните изгаряния, хладните компреси с еднакво количество вода и мляко най-често са достатъчни (Използвайте мека кърпа, като държите компресите поне 15-20 минути. Повторете процедурата няколко пъти). В аптеките и магазините за козметика все по-често се предлагат и различни кремове за облекчаване на изгарянията, които успокояват раздразнената кожа. Много от тях съдържат алое, чието действие в такива ситуации е доказано. Не ползвайте лосиони и кремове, съдържащи местни анестетици, защото кожата ви може да стане чувствитерна към тях и в последствие да се появи алергична реакция. Разбира се, в никакъв случай не се показвайте на слънце!

Овлажнете кожата:
Веднага щом излезете от душа и подсушите кожата си, нанесете овлажняващ лосион. Потърсете овлажнител, който е специално разработен за изгоряла или белеща се кожа, съветват от tia.bg. Основно лосионът трябва да съдържа алое вера, който охлажда кожата, намалява възпалението и забавя процеса на белене. Алое вера е естествен екстракт от кактус, който отдавна е известен с успокояващите си свойства. Можете да купите и чист алое вера гел (или да си изцедите такъв от растението, ако си го отглеждате) и да го нанесете директно върху белещата се кожа с цел заздравяване, облекчаване на болката и избягване на инфекция.

Пийте вода:
Сега след като сте охладили кожата си отвън, е време да започнете да й помагате и отвътре. Нищо не помага на кожата толкова, колкото една голяма чаша вода. Здравата кожа се нуждае от хидратация. Когато кожата е увредена – както след слънчево изгаряне – водата е още по-важна. Пийте много вода, за да дадете на кожата си необходимата енергия за възстановяването й. Ако забележите, че кожата ви започва да се бели, не пропускайте да пиете по 8-10 чаши вода на ден.

Охладете кожата:
Ако забележите, че кожата ви започва да се бели, първото нещо, което трябва да направите, е да си вземете хладен душ или вана. Студената вода ще ви помогне да охладите кожата и да забавите процеса на белене. Когато подсушавате кожата си, избягвайте да я търкате и използвайте мека кърпа. Ако използвате по-груба кърпа и търкате, всъщност ще ускорите и разпространите беленето.

Спрете да се чешете:
На всяка цена трябва да избягвате да чешете кожата си. Можете да й нанесете перманентна щета под формата на белези. Ако имате нуждата да се почешете, най-доброто нещо, което можете да направите, е да използвате лед, за да притъпите чувствителността. Поставете лед в парче мек плат и нежно го поставете върху участъка от кожа, който сърби. Сърбежът трябва да утихне щом ледът започне да охлажда кожата.

Не си белете кожата:
Белещата се кожа е повече от просто дразнеща и грозна. Тя може да доведе до инфекция. Белещата се кожа може да се възпали, ако я чешете или се опитвате насилствено да я обелите. Ако има парче мъртва кожа, което виси и искате да махнете, не го дърпайте – без значение колко е изкушаващо. Вместо това вземете малки ножички и го отрежете. Уверете се, че отрязвате само мъртва кожа, а не и такава, която се опитва да зарасне. Щом премахнете мъртвата кожа, нанесете антибактериален мехлем.

Бъдете подготвени:
Превенцията е най-добрият лек срещу беленето. Планирайте излизанията си и не изгаряйте на слънце като за начало. Ако кожата започне да се бели, значи вече сте я увредили. Преди да излезете на слънце винаги се мажете със слънцезащитен крем, за да се предпазите от ултравиолетовите лъчи. Ако влизате във водата, не забравяйте да се мажете отново всеки път щом излезете. Когато нанасяте слънцезащитен крем, не забравяйте за скритите участъци – например зад ушите, които често биват забравени и накрая изгарят.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!