Йон Джинга: Виновни в това, че сме румънци в Обединеното кралство

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
515

Лондон. Британският вестник „Дейли Телеграф”

публикува статия на посланика на Румъния във Великобритания Йон Джинга, озаглавена „Виновни в това, че сме румънци в Обединеното кралство”, в която той изразява възмущение от дискриминацията, на която са подлагани съгражданите му на Острова.
Той посочва, че все повече румънци, включително добре реализирани тесни специалисти, се жалват от дискриминация във Великобритания. В статията си Джинга посочва за пример писмо, получено от румънска лекарка, реализирала се като уважаван хирург във Великобритания, в което тя се жалва от расистко отношение както от страна на пациентите си, така и от страна на своите колеги. Като причина лекарката изтъква риториката, която използват някои политици и част от медиите през последната година.
„Никой не може да каже колко хора може да дойдат във Великобритания следващата година. Румънците, като граждани на Европейския съюз, могат да се придвижват свободно в рамките на ЕС – точно както и британците. Нямаме идея колко британци може да отидат в Испания или Франция следващата година – и същото се отнася до румънците, които ще дойдат тук”, пише румънският посланик.
„Смятам, че това, което тревожи британското общество, не е фактът, че други европейски граждани идват във Великобритания. Лично аз бих се гордял с това, че много европейци избират Обединеното кралство и идват тук. Това показва, че то е страна, преизпълнена с възможности. Но това, което притеснява британците, според мен, е,че граждани от ЕС биха могли да идват тук и да искат социални помощи и облаги, без преди това да са допринесли за икономиката”, се казва още в статията. Джинга допълва, че подхожда с разбиране към тези тревоги, но те не могат да се свържат с румънците, тъй като тяхното присъствие на Острова е резултат най-вече на търсенето на британския трудов пазар. „Те не подлагат на натиск социалната и здравната системи, тъй като повечето от тях са на възраст между 18 и 35 години, като малко от тях се възползват от здравните услуги или искат социални помощи. 62% нямат роднини, които живеят на тяхната издръжка,а 32% от тях имат само по едно дете. От общия брой на молбите за детски надбавки за деца, живеещи в друга страна от ЕС, който през миналата година възлезе на 40 171, само 324 отидоха за румънски деца – и това не може да се пренебрегне”, подчертава посланикът.
Той заключава, че румънците във Великобритания допринасят за икономиката на страната, а не я източват. Джинга подчертава скорошно изследване, което сочи, че имигрантите от новите страни-членки на ЕС са платили с 30% повече под формата на данъци, отколкото самите те струват на британските публични служби.

Фокус

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!