Исторически първи успех за България на “Хопман Къп”

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
816

България постигна историческа първа отборна победа на неофициалното световно първенство по тенис за смесени двойки "Хопман Къп", което се провежда в Пърт, Австралия.

Българският отбор надделя над Дания с 2:1 победи след изключително престижен успех на тандема Пиронкова/Димитров в решаващия трети мач.
В първия двубой Цветана Пиронкова загуби с 5:7, 6:4, 2:6 от световната №1 Каролин Вожнячки, но във втория Григор Димитров запази интригата, след като победи със 7:6, 6:2 Фредерик Нилсен. В решаващата среща на двойки българите спечелиха с 3:6, 6:4, 10:1, въпреки че изоставаха с един сет.
В първия сингъл при жените Пиронкова измъчи Вожнячки, но не успя да поднесе изненада. 24-годишната пловдивчанка пропиля аванс от 4:2 в първия сет. Във втората част българката отново взе преднина от 4:2, но този път успя да удържи и изравни след 6:4. В третия сет обаче Вожнячки показа класа. Тя проби в четвъртия гейм, а след това отново спечели подаването на съперничката си при 5:2, за да затвори мача след 2:32 часа игра.
В първия сет на мъжкия сингъл нямаше пробиви, въпреки че Димитров пропусна над половин дузина възможности да спечели подаването на съперника си. В тайбрека 20-годишният хасковлия дръпна с 4:0, а след това и с 6:2, което се оказа достатъчно. Във втория сет Димитров доминираше. Той дръпна с 4:0 и стигна до крайния успех.
“Очаквах труден мач и така и се получи. Той атакуваше на мрежата при всяка възможност. Трябваше да контролирам всеки удар. Той показа добър тенис, но и при мен нещата се получиха”, коментира след двубоя Димитров.
Така решаващ се оказа двубоя на смесени двойки. Димитров допусна пробив още в първото си подаване, след което Дания дръпна с 2:0. При 3:5 хасковлията отново беше пробит и Вожнячки и Нилсен взеха първия сет.
Втората част започна с ранен пробив за България, който Пиронкова и Димитров успяха да удържат до края. Така победителят трябваше да се реши в дълъг тайбрек, който българите спечелиха с 10:1 точки и се поздравиха с успеха.
Така България запази шансове за първото място в групата, но за целта ще трябва Чехия да загуби един от следващите си два мача срещу САЩ и Дания, а Пиронкова и Димитров да победят САЩ в петък.
Ако чехите запишат две победи, тогава със сигурност ще оглавят групата.
Според правилника при равен брой победи се гледат преките двубои, спечелените мачове в отделните срещи, а ако те са равни – решаващ е процентът от спечелени/загубени сетове.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!