Гуверньорът на Bank of England защити правилата за “рингфенсинг” на британските банки

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
0
108

Гуверньорът на Bank of England, Андрю Бейли, защити правилата за “рингфенсинг”, които задължават британските банки да отделят търговските си операции от инвестиционните, като предупреди, че премахването им ще направи ипотеките и другите кредити по-скъпи за потребителите и малкия бизнес.

В писмо до парламентарната комисия по финанси Бейли подчерта, че правилата, въведени през 2019 г. след финансовата криза от 2008–2009 г., са намалили разходите за капитал и са позволили на банките да предлагат по-ниски лихви на заемите. Той отхвърли твърденията на банковата индустрия, че тези регулации пречат на кредитиране.

Рингфенсингът защитава средствата на дребните вложители, като ограничава използването на техните депозити за рискови операции и международни инвестиции. Някои големи банки като HSBC, Lloyds, NatWest и Santander призовават за премахване на правилата с аргумента, че това би насърчило икономическия растеж. В същото време Barclays и самият Бейли поддържат необходимостта от запазване на структурната защита.

Очаква се в речта си през юли финансовият министър Рейчъл Рийвс да обяви нови мерки за развитието на британските финансови услуги, включително по отношение на рингфенсинга.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!