“Гардиън”: Българската опасност е силно преувеличена

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
225

  Първата страница на “Таймс” в сряда бе посветена на възможните мерки за ограничаване на потока

на имигранти от ЕС. Това ни кара да се вгледаме в данните, за да разберем дали те наистина са проблем, пише “Гардиън”. Челната статия на вестника беше посветена на начините за предотвратяване на “вълната” от източноевропейци във Великобритания и съдържаше предложения за мерки, които да им попречат да получават социални помощи. Други предложени мерки включват “ограничаването на броя на чуждестранните граждани, които си търсят работа, като в същото време се резервират за британските работници повече работни места, и изключването на най-бедните нации от ЕС от пазара на труда”. С други думи, става дума за България и Румъния, чиито граждани ще придобият правото да работят във Великобритания от следващия януари.
Но дали статистическите данни доказват правотата на мерките?

“Таймс” цитира Дейвид Гудхарт, директор на “Демос” – британски институт, който твърди, че от 2004 година Обединеното кралство става свидетел на “най-голямото движение в мирно време в европейската история”. Институтът твърди, че повече от 1.5 милиона мигранти са пристигнали на Острова от 2004 година насам. Тези данни са хиперболизирани и това личи, като се вгледаме във фактите.
Първо, твърдението на института взема под внимание броя на идващите имигранти, за да работят, но не и на тези, които са напуснали страната. Около 644 000 души, родени във ЕС, са напуснали Великобритания в периода между 2004 и 2011 година.

Второ, имигрантите във Великобритания не идват само от Източна Европа, или от страни от ЕС. Изборът да се сложи фокусът върху източноевропейските имигранти не е базиран на фактите. През 2011 година 168 000 имигранти от ЕС са пристигнали във Великобритания, докато 329 000 са били имигрантите, идващи извън границите на ЕС. Страни, като Румъния и Българи, често са цитирани като източници на бъдещ наплив от имигранти, въпреки че изследване на министерството на вътрешните работи на Великобритания прогнозира, че между 5000 и 13 000 граждани на тези страни ще пристигат всяка година след разширяването на ЕС.
Трето, имигрантите от ЕС е по-малко вероятно да поискат социални помощи. От 5.7 милиона пълнолетни лица във Великобритания, които получават обезщетения за безработица, 371 000 са родени в чужбина, от които едва 62 000 са от ЕС./БЛИЦ

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!