Финансовите компании в Лондон могат да успеят да заобиколят Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
203

Според главния изпълнителен директор на Barclays Лондон ще остане много важен източник на капитал за континентална Европа
Джес Стейли. Снимка: Архив Ройтерс
Главният изпълнителен директор на британската банка Barclays Джес Стейли заяви, че финансовият сектор в Лондон е достатъчно изобретателен, за да намери начин да заобиколи Brexit и да остане интегрална част от икономиката на Европейския съюз (ЕС), стига политиците да не издигат стени, за да затворят Великобритания.
„Доколкото тези бариери не биват издигани, има как да се заобиколи Brexit, така че Лондон ще остане много важен източник на капитал за континентална Европа“, каза Стейли в интервю за Bloomberg Television в сряда. „Ще има несигурност, но когато си бил толкова време във финансовата индустрия, колкото мен, е невероятно колко креативен можеш да бъдеш“.
60-годишният Стейли продължава да е сред най-оптимистично настроените банкови мениджъри за това какво влияние ще има Brexit върху способността на финансовите компании да обслужват клиенти от ЕС. Макар че според него преговорите около Brexit могат да доведат до решения, които ограничават капиталовия поток, той е окуражен от по-силното сътрудничество сред големите страни за избягването на подобни ограничения от финансовата криза насам.
Банките с европейски централи във Великобритания все повече се примиряват с възможността да изгубят автоматичното право да продават свободно услуги в региона от Лондон, процес известен като паспортизация, след като континенталните политици затвърдиха позицията си около Brexit през последния месец. Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние отхвърли незабавни преговори за по-дълъг преходен период – ключово искане на банките, а дипломатите гласуваха да изключват финансовите услуги от основното бъдещо търговско споразумение след Brexit.
Barclays е избрала Дъблин за разширяването на европейската си база, но очаква да увеличи екипа там само с около 150 души, заявиха запознати източници по-рано тази година. За сравнение HSBC планира да премести 1000 инвестиционни банкери в Париж, а JPMorgan Chase и Deutsche Bank предупредиха, че има риск до 4000 от базираните във Великобритания служители да бъдат преместени.
„Имаме дъщерно банково дружество в Ирландия, което е част от ЕС, имаме 1200 души екип в континентална Европа от Милано до Париж, Франкфурт и Мадрид“, каза Стейли. „Важно за нас е да продължим ангажираността. ЕС ще поиска от нас да създадем структури, които правят [банката] по-стабилна и в рамките на Европа и това не e проблем“.
Barclays може да пострада от икономическо забавяне във Великобритания, тъй като корпорациите отлагат инвестиции, а хората отлагат купуването на къщи или стартирането на бизнеси, каза главният изпълнителен директор по-рано. Той похвали „отвореността“ на министър-председателя Тереза Мей, както и „почтеността“ и обмяната ѝ на идеи с неговата банка и индустрията на финансовите услуги като цяло в контекста на Brexit.
“Нивото на диалог с офиса на министър-председателя, с правителството ѝ, с финансовия министър, с регулаторите наистина е значимо. И двете страни слушат внимателно“, каза той. „Радваме се на много, много конструктивен диалог с британското правителство“.
По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!