“Файненшъл таймс”: Бракът между капитализма и демокрацията е уязвим

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
218

Лондонският финансов всекидневник “Файненшъл таймс” публикува статия за нарастващия разрив между капитализма и демокрацията. Според автора “бракът” между либералната демокрация и глобалния капитализъм не може да се смята за даденост, което става все по-явно в съвременния свят.

Това се потвърждава и от политическите процеси, протичащи в ключовите демократични страни, и намира израз в президентските кандидатури на авторитарни политици.

Не може да се приеме за непоклатимо правило това, че успехът на политическите и икономическите системи в западния свят беше притегателен пример за всички останали страни в продължение на четири десетилетия, отбелязва вестникът.

Авторът признава, че има естествена връзка между либералната демокрация, разбирана като комбинация от всеобщо избирателно право и утвърдени граждански и лични права, от една страна, и капитализма с правото свободно да купуваш и продаваш стоки, услуги, капитал и собствения си труд – от друга. .

Между демокрацията и капитализма обаче се поражда напрежение, което все по-ясно излиза наяве, се казва в статията. Демокрацията е егалитарна, т.е предполага равенство, а капитализмът е неегалитарен, поне що се отнася до резултатите. Ако икономиката закъса, мнозинството може да предпочете авторитаризма, както стана през 1930-те години.

Ако пък икономическите резултати станат твърде различни за отделните индивиди, те могат да превърнат демокрацията в плутокрация, подчертава “Файненшъл таймс”, цитиран от БТА.

Ако искаме да се запази легитимността на нашите демократични политически системи, икономическата политика следва да бъде ориентирана към защита на интересите на мнозинството, а не на малцинството.

На първо място следва да се постави гражданството, пред което политиците да се отчитат. Ако не успеем да направим това, фундаментът на нашия политически ред вероятно ще “поддаде”, което няма да е добре за никого.

Бракът между либералната демокрация и капитализма се нуждае от обгрижване и не може да се смята за нещо дадено веднъж завинаги, предупреждава британският всекидневник.

mediapool.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!