Европа подписа фискалния пакт

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
581

Фискалният пакт за бюджетна дисциплина бе подкрепен от 25 от 27-те страни - членки на ЕС, съобщи председателят на Европейския съвет  Херман ван Ромпой, цитиран от световните информационни агенции.

Пактът засега е отхвърлян категорично само от Великобритания и Чехия, е съобщил Херман ван Ромпой.
Зад отказа на Чехия прозира както известният евроскептицизъм на чешките власти, така и възможността от провеждането на референдум по темата.
Полша, Словакия и Унгария обявиха, че ще подкрепят Пакта, ако страните, които планират да приемат еврото, участват в редовните срещи на държавите от еврозоната. Франция се е обявила против това предложение, но Германия е неутрална.
Припомняме, ръководителите на страните от Европейския съюз са на извънредно заседание в Брюксел, основна тема на което е фискалния пакт. В заседанието участва и премиерът Бойко Борисов.
България няма да участва във фискалния пакт, ако се въведе данъчна хармонизация, заяви премиерът Бойко Борисов преди началото на заседанието на Европейския съвет в Брюксел.
Пред БНР Борисов коментира, че България трябва да получи сатут на наблюдател като държава извън Еврозоната, тъй като имаме валутен борд и на практика левът е вързан с еврото. Мисля че ни се полага и ни е важно да знаем какво се случва в еврозоната, подчерта премиерът.
Лидерите на страните от ЕС се споразумяха Европейският стабилизационен механизъм  да започне да функционира от юли тази година, предадоха световните информационни агенции.
Той ще има фонд от 500 млрд. евро.
Очакваше се той да заработи година по-късно, но според Германия, нуждата от стабилност изисква по-ранното му започване.
Една година той ще функционира успоредно с Европейския фонд за финансова стабилност, който бе създаден през 2010-та в помощ на Ирландия и Португалия.
Договорът ще бъде подписан по-късно, на срещата през март.
Френският президент Никола Саркози се е обявил и срещу намеса в гръцкия дълг, срещу наблюдението й от ломисар, каквото предложение е било направено по-рано. Според него е недопустимо поставянето на държава под надзор. Това предложение е било отхвърлено още от Германия, Австрия и други държави.
Европейските лидери са обсъдили и други теми като положението в Сирия. Те са призовали ООН да въведе санкции срещу репресиите в страната, предаде АФП.
В коментари след срещата, френският президент Никола Саркози е заявил, че тя е донесла нужната яснота относно позициите на държавите за фискалния пакт. Вече е ясно кой е “за” и кой – “против”. Според него, това е било много важно, защото Европа се гради на компромиса, но понякога компромисите отиват твърде далеч и са опасни.
Според позицията на отделните държави по отделните въпроси ще има и различни по брой на участниците срещи – за еврозоната ще се събират 17 страни – членки, за фискалния факт – 25 и т.н. Това, обаче, не означава разделена Европа.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!