Драма: Полша измъкна победата от България

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1967

Българският национален отбор по волейбол започна със загуба участието си на финалите на Световната лига в Полша, след като бе победен от домакините с 2:3 гейма (20:25, 25:23, 25:14, 22:25, 13:15) в изключително драматичен мач, изпълнен с обрати.

“Трикольорите” поведоха с 2:1 гейма, изнасяйки истинска лекция на Дружина полска в третия гейм, но не успяха да се възползват от психологическото и геймово преимущество и оставиха мача да се реши в тайбрек. В решителния момент обаче “лъвовете” допуснаха разколебаване в играта, което позволи на Полша да се поздрави с крайния и така измъчен успех.
Поляците започнаха мача изключително уверено и поведоха с 8:5 още на първото техническо прекъсване. До средата на частта разликата започна да се увеличава, а към края тя стана още по-осезаема – 19:13 и 21:15.
В края на гейма бомбени сервиси и атаки на Цветан Соколов върнаха надеждата за обрат, но разликата бе твърде голяма, за да се стопи изцяло и след мощна атака на Бартош Курек домакините поведоха с 1:0 (25:20).
Втората част започна по-добре за “трикольорите”, които успяха да се справят със силните начални удари на поляците и за първи път в мача поведоха с две точки – 7:5. Лесни грешки в нашето поле обаче дадоха възможност на домакините набързо да обърнат и дори да поведат при първото техническо прекъсване с 8:7. Мачът продължи точка за точка, но възпитаниците на Андреа Анастази дръпнаха с 15:13 и 16:14.

В края на частта грешка на Бартман ни донесе геймбол, а добрата игра в защита ни позволи да организираме атака и Матей Казийски завърши гейма при 25:23, с което изравнихме резултата в геймовете – 1:1.
Третият гейм бе абсолютен български урок по волейбол. Блокадата на “лъвовете” заработи и това им позволи да поведат с категоричното 8:3. Блестящ Цветан Соколов, Матей Казийски и компания не спряха да впечатляват както с играта в атака, така и в защита и в края на гейма преднината в наша полза стигна до цели 9 точки – 22:13. Така възпитаниците на Радо Стойчев затвориха убедително гейма с категоричното 25:14 и поведоха с 2:1 гейма.
Четвъртата част се движеше точка за точка до 5:5, след което домакините успяха да запишат четири поредни точки и да поведат с 9:5. Бартош Курек доведе преднината на домакините до цели 6 точки – 14:8, след като първо направи ас, а след това реализира точка от втора линия. Така второто техническо прекъсване дойде при сериозен аванс за Полша – 16:9. До края на гейма “лъвовете” стопиха малко преднината до 18:21, но усилията им не стигнаха за повече и поляците взеха гейма с 25:22 и изравниха за 2:2.
Окрилени от развитието на мача поляците стартираха силно в тайбрека и поведоха със 7:2. Българите продължиха да действат колебливо и скоро пасивът стигна до 4:11. Всичко изглеждаше загубено, но след отлична серия на Андрей Жеков от сервис резултатът беше изравнен при 12:12. Грешка при атака на Матей Казийски даде два мачбола на съперника и домакините се възползваха от втората си възможност, за да затворят срещата с 15:13.
Отборът, воден от Радостин Стойчев, трябва да съжалява, че не стигна до победата в откриващия си мач от Световната лига, като успокоението за нашите е едната точка, която те взеха от двубоя и много силната игра, демонстрирана на моменти. В другия мач от нашата група Аржентина победи Италия с 3:1 и оглави временното класиране в групата.
Във втората си среща от група “Е” утре “лъвовете” играят срещу Аржентина. Двубоят е от 18:15 ч българско време и ще бъде предаван пряко по БНТ 1.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!