Д. Дейвис: Ако няма сделка за бъдещето с ЕС, Лондон може да не плати задълженията си

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
278

Според британския министър за Brexit обаче липсата на споразумение е “извън вероятностите”
Снимка: Архив Ройтерс
Враждебният вариант на Brexit без постигане на сделка, при който Великобритания ще напусне Европейския съюз (ЕС) без никакво финансово споразумение, е „извън вероятностите“, заяви британският министър по Brexit Дейвид Дейвис пред местните депутати. Ако подобен сценарий наистина се случи обаче, той може да си „представи“ възможността Великобритания да не уважи финансовите си ангажименти към блока, предава Politico.
В изказване пред Комисията за излизането от ЕС в Камарата на общините Дейвис заяви, че има „различни варианти на липса на сделка“ и допълни, че много от сценариите около перспективата за излизане без споразумение се „изразяват с полемични, а не логически аргументи“.
„Има вариант за липса на сделка, при която преминаваме към споразуменията на СТО [Световната търговска организация], но с компромисно споразумение по други елементи… авиация, данни, ядрена енергия може би и др.“, каза той.
„А може да има и пълна липса на съгласие, враждебен вариант. Мисля обаче, че това е толкова невероятно, че всъщност е извън вероятностите. При тези обстоятелства е възможно да няма никаква сделка“.
На въпроси от евроскептичните консерватори Дейвис заяви, че в случай на такъв „враждебен“ вариант с липса на споразумение, той може да си „представи“ възможността Великобритания да не изпълни финансовите си ангажименти пред ЕС, с които министър-председателят Тереза Мей вече принципно се съгласи.
Сумата, която Великобритания трябва да плати за напускането на съюза, възлиза на около 20 млрд. евро, които покриват многогодишната финансова рамка на ЕС до 2020 г.
Дейвис обаче не потвърди дали подобно „компромисно споразумение“ би включвало такова плащане.
Министърът каза още, че може да се наложи парламентът да гласува финалната сделка с ЕС едва след като Великобритания официално излезе от блока през март 2019 г., допълва The Guardian.
Според Дейвис преговорите по споразумението за бъдещите отношения със съюза може да продължат до последната минута на последния ден от разговорите.
По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!