Брюксел се оказа под кръстосан огън заради Пакистан

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
381

Европейската комисия (ЕК) защити начина, по който реагира на наводненията в Пакистан,

след като беше обвинена в липса на щедрост и неадекватност на ресурсите, предаде EUobserver.

Феран Тараделяс Еспуни, говорител на ЕК, заяви в понеделник, че Еврокомисията е “най-щедрият донор”, както и “първият донор, който е помогнал”. През последните две седмици Брюксел отпусна 40 млн. евро на Пакистан за храна, палатки, одеяла и продукти за лична хигиена, припомня изданието.

Тараделяс намекна също, че предстои отпускането на още пари. “Комисията проучва възможността допълнително да увеличи отпуснатите средства. Трагедията на Пакистан е толкова голяма, че ще трябва да продължим да даваме помощ и да присъстваме там”, обясни той.

Говорителят отбеляза, че еврокомисарят по международната помощ Кристалина Георгиева е “прекъснала ваканцията си, за да се върне в Брюксел” заради катастрофалните наводнения в Пакистан и пожарите в Русия.

Данни за САЩ и Великобритания, чиято бивша колкония е Пакистан, обаче показват, че двете страни са отпуснали поотделно повече пари от Евросъюза.

Досега Вашингтон е дал 59 млн. евро, заяви в понеделник говорителят на Държавния департамент Филип Кроули. Британският вицепремиер Ник Клег каза, че правителството е отпуснало 38 млн. евро, а британските агенции за хуманитарна помощ са добавили още 18 млн. евро.

Неправителствената организация за хуманитарна помощ и помощ за развитие Оксфам (Oxfam) излезе с изявление през уикенда, в което посочваше, че ЕС “може да си позволи да бъде много по-щедър”. Самият Клег в понеделник каза, че международните усилия да се помогне на Пакистан са като цяло “нищожни… жалки”.

Британският вицепремиер не посочи конкретни страни, но фактът, че пакистанските талибани обещаха 16 млн. евро за справяне с бедствието, а най-голямата икономика в ЕС Германия се отчете само с 10 млн. евро говори сам за себе си.

Тараделяс Еспуни реагира също на писмото на френския президент Никола Саркози до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу. В него френският държавен глава посочва, че ЕС би трябвало да създаде нови сили за бързо реагиране, ако иска да се справя адектватно с кризи като тази в Пакистан.

“Ние трябва да вземем необходимите мерки и да изградим истински сили на ЕС за реагиране”, заяви в писмото Саркози, добавяйки, че “(Аз) скоро ще направя предложения в тази насока”.

Тараделяс Еспуни подчерта, че еврокомисар Кристалина Георгиева вече е една стъпка преди френския лидер.

“Тя работи върху този документ (предложение за сили на ЕС) от деня, когато зае поста си. Тя посети осем столици от ЕС и говори не само с правителствата, но също с неправителствени организации, хора, занимаващи се с гражданска защита. Документът ще бъде готов веднага след лятото”, каза говорителят.

“С промените в климата броят и интензитета на този вид катастрофи няма да намалеят. Точно обратното, през последните няколко години видяхме постоянно увеличение в броя на природните бедствия, свързани със сериозни суши и тежки наводнения”, допълни Тараделяс Еспуни.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!