Британският жилищен пазар отбеляза най-слабия си старт на годината от 2012 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
108

Оферните цени са нараснали само с 0,4% през първите две седмици на януари
Снимка: Архив Ройтерс

Офертните цени на британските жилищни имоти растат с най-бавния си темп от 2012 г. на фона на продължаващите притеснения около Brexit, съобщава имотният портал Rightmove, цитиран от Ройтерс.

Данните показват, че забавянето на ръста на цените на жилищата във Великобритания, което се задълбочи през 2018 г., продължава и тази година, особено в и около Лондон. Заради опасенията, че Brexit ще се отрази негативно върху икономиката купувачите в британската столица не са склонни да плащат повече за вече скъпите жилища.

„Предвид настоящата ситуация на пазара и продължаващите политически сътресения не е изненадващо, че по-неблагоприятната обстановка в Лондон и близките области води до по-бавен старт на годината“, казва директорът на Rightmove Майлс Шипсайд.

Миналата седмица Кралският институт на лицензираните консултанти в областта на недвижимите имоти (RICS) съобщи, че членовете му имат най-негативните прогнози за продажбите на жилища за идните три месеца от началото на воденето на статистика през 1999 г.

Офертните цени на портала Rightmove, който включва обявите на 90% от британските имотни агенции, са нараснали само с 0,4% през първите две седмици на януари спрямо година по-рано.
Цените са се увеличили с 0,4% и спрямо нивата от декември. Това е най-слабият ръст между декември и януари от 2012 г. насам.

Великобритания трябва да напусне Европейския съюз на 29 март, но провалът на плана за напускане на премиера Тереза Мей в парламента миналата седмица породи съмнения относно условията, времето и дори сигурността на Brexit.

Rightmove съобщи, че потенциалните купувачи игнорират политическата шумотевица и броят на хората, които са разглеждали обяви за имоти на сайта му през първата половина на януари, е нараснал с 5% спрямо 2018 г.

„Хората на масовия пазар, които сменят жилището си, обикновено не обръщат внимание на политиката и продължават да задоволяват жилищните си нужди. Докато тези основи се запазят в периода на несигурност, пазарът ще остане активен“, прогнозира Шипсайд.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!