Британският пазар на изкуство е вторият по големина в света

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
62

Този пазар трябва да бъде обгрижван от правителството на фона на Brexit, твърди експерт
Снимка: Архив Ройтерс
Великобритания е вторият по големина пазар на изкуство в света, сочи нов доклад на British Art Market Federation (BAMF), който има за цел да измери британската търговия с изкуство и влиянието ѝ на фона на по-големия икономически пейзаж.
Според него 21% от трансакциите, свързани с продажби на изкуство, се падат именно на Обединеното кралство, пише The Art Newspaper.
На първо място се нарежда САЩ с 40% пазарен дял, а Китай е трети с 20%.
В индустрията във Великобритания са директно наето 41 700 души, а 94 710 са в свързани индустрии – от реставрация до логистика и информационни технологии.
Общият принос на пазара на изкуство към британската икономика за 2016 г. е оценен на 1,46 млрд. паунда (1,64 млрд. евро). Според председателя на BAMF Антъни Браун тези данни „предполагат, че арт пазарът е нещо, за което правителството трябва да се грижи“, особено при прехода към Brexit.
BAMF, консорциум, в който влизат аукционните къщи Christie’s, Sotheby’s и Phillips, както и други търговски организации, публикува предишния си отчет през 2014 г. Оттогава досега британският пазар се е свил с 19% спрямо 17% спад за същия период в глобален мащаб.
Най-засегнати са търговете, които са спаднали с 30 на сто. Дилърските продажби, от своя страна, са по-стабилни и нарастват с 3% на годишна база, сочи докладът.
По статията работиха: Елена Кирилова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!