Британският бизнес планира най-големия ръст на заплатите от 2012 г. насам

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
551

Основна причина е трудното намиране и задъражане на хора, както и инфлацията на Острова
Снимка: Архив Ройтерс

Британският бизнес планира да въведе най-голямо увеличение на основната заплата за последните най-малко седем години. Това става ясно от проучване на организацията за подготовка и набор на кадри Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD). Според данните причина за ръста е трудното намиране на кадри от една страна и необходимостта възнагражденията да са конкурентоспособни, съобщава Ройтерс.

От CIPD посочват, че работодателите в частния сектор планират увеличение на основното възнаграждение през тази година от средно 2,5%. Това е най-големият ръст откакто започва проучването през 2012 г.
Британският трудов пазар се оказа устойчив на трусовете около Brexit, като безработицата в страната е на най-ниското си ниво от средата на 70-те години въпреки отслабването на икономическия растеж през 2018 г. до най-ниското му ниво от 2012 г. насам.

Официалните данни за заплатите в страната, които трябва да бъдат публикувани в четвъртък, се очаква да покажат, че заплащането във Великобритания е нараснало с най-бърз темп от 2008 г. насам, достигайки 3,5% на годишна основа през четвъртото тримесечие на 2018 г. според проучване на Ройтерс.

Инфлацията е основната причина, посочвана от фирмите в допитването на CIPD, за очаквано увеличение на заплатите с над 2%. Другите водещи причини за повишението са също така проблемите с назначаването и задържането на персонал, както и увеличаването на заплатите при конкуренцията.

Въпреки ръстовете обаче растежът на възнагражденията остава по-слаб в дългосрочен план, като заплатите все още са по-ниски в реално изражение от тези в навечерието на финансовата криза преди повече от десетилетие.

Според CIPD причината е ограничаването на производителността. „Производителността е с 22% по-ниска, отколкото ако тенденцията отпреди финансовата криза беше продължила. В резултат ръстът на заплащането ужасно изостава“, смята икономистът на CIPD Джон Бойс.

Работещите в държавния сектор обаче няма да наблюдават толкова бърз ръст на заплатите си. От CIPD посочват, че очакванията са ръстът на заплатите там да се забави до 1,1% тази година, след като достигна 2% през предходната.

В резултат средната прогноза за ръст на заплатите в британската икономика остава без промяна на 2%.

По статията работи: Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!