Британските банки се изправят пред по-високи капиталови изисквания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
265

Централната банка предлага

нова система за тестване на устойчивостта на финансовите институции. Проверките започват от 2014 г.
ank of England признава, че предишните стрес тестове са били организирани лошо. Снимка: Ройтерс

Банките във Великобритания може да се наложи да изпълнят по-високи капиталови изисквания в сравнение с международните им конкуренти. Това е заложено в предложението за осъществяване на годишен тест за устойчивост на финансовите институции, отправено от централната банка на страната, предаде Ройтерс.

Bank of England обяви, че за първи път ще проверява банките, като тестовете на най-големите 8 кредитори ще започнат през 2014 г. Въпреки това в становището се посочва, че банките не представляват риск за икономиката на Острова.

Проверката ще обхване петгодишен период. На нея ще бъдат подложени и дъщерните дружества на големите международни банки във Великобритания.

За средните по големина британски банки вероятно ще се приложи по-съкратена версия на стрес теста. По-късно подобни проверки ще бъдат направени и на клиринговите къщи.

“Стрес тестовете могат да осъществят по-високо качество на отчетността и повече прозрачност. Това ще укрепи доверието във финансовата система, като регулаторът ще преценява системните рискове и необходимостта от подкрепа за растежа”, посочват от Bank of England.

Резултатите от проверката ще се използват за сформирането на различни подходи при надзора.

Същевременно анализатори коментират, че банките вече регистрират достатъчно високи печалби, за да могат да изградят новите, по-големи капиталови буфери. Така те ще могат да отговорят и на по-песимистичните сценарии при стрес тестовете.

От срива на пазарите през 2008 г. насам отделни британски банки преминаха специални тестове на няколко пъти, припомня информационната агенция. Новата система, предложена от централната банка, обаче установява по-широкообхватен подход при разглеждането на здравето на банковия сектор като цяло.

В зависимост от резултатите от тестовете е възможно банките да бъдат принудени не само да повишават капитала си, но и да ограничават дивиденти и бонуси, да повишат изискванията към допълнителните обезпечения по деривативните контракти, както и да променят управлението си.

Централната банка на Великобритания заяви и намерението си да публикува резултатите от бъдещите проверки за всяка отделна финансова институция. Институцията признава освен това, че предишните стрес тестове са били организирани лошо.
По статията работи: Миглена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!