Британски стартъп за малки ядрени реактори набра 300 млн. евро

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
131

Newcleo разработва прототип на реактор с оловно охлаждане, който, ако бъде успешен, ще послужи като база за производството на търговско решение с мощност от 200 МВт

Снимка: Bloomberg L.P.

Стартъпът за ядрена енергия Newcleo набра 300 млн. евро, като средствата ще бъдат използвани в подкрепа на реализирането на пилотните проекти на компанията във Франция и Великобритания, съобщава Bloomberg.

Базираният в Лондон разработчик цели да понижи разходите за развитие и производство на ядрена енергия, за да може да увеличи своя отпечатък в прехода към по-чиста енергия.
Макар технологията на Newcleo все още да е в ранен етап на разработка, тя може да подпомогне стремежите на Франция и Обединеното кралство да увеличат мащаба на употреба на нови ядрени решения като част от усилията си да изградят надеждни източници на енергия без емисии.

Newcleo разработва прототип на малък бърз реактор с оловно охлаждане – иновативна технология, която работи при атмосферно налягане, което го прави по-безопасен от широкоразпространените реактори с вода под налягане (ВВЕР). Оловните реактори могат да работят с отпадъци, произведени от конвенционални заводи, което означава, че не изискват уран, добит директно от мините.

Набирането на средства е водено от инвеститори като холдинговата компания Exor NV, италианската фирма за управление на активи Azimut Holding SpA, както и редица италиански бизнесмени, като бившия банкер на Goldman Sachs Group Inc. Клаудио Костамания.

Newcleo иска да изгради 30-мегаватов прототип на реактор, който не може да се сравнява по мощност със сегашните търговски големи реактори. За разлика от тях обаче изграждането на малкия прототип на Newcleo струва едва 400 млн. евро.

„Ще използваме тези реактори, за да тестваме технологиите“, споделя Стефано Буоно, главен изпълнителен директор на стартъпа. „Вярваме, че нашият реактор е по-евтин спрямо сегашните реактори в употреба“, добавя той.

Ако се окаже успешен, прототипът може да бъде използване за изграждането на търговски реактор с мощност от 200 мегавата.

Тъй като технологията е по-малка по мащаби от конвенционалните реактори, тя изисква по-малко материали и разходи. По-голям подобен реактор ще струва по-малко от 1 млрд. евро, изтъква Буоно.

Във Великобритания и Франция Newcleo се бори за правителствено одобрение за изграждане на търговски ядрени централи. Компанията планира да произвежда ядрено гориво – микс от оксиди, базирани на плутоний и уран, от отработени ядрени отпадъци.

Стартъпът сключи договори с френската Orano SA за провеждане на проучвания върху производството на гориво.

По статията работиха: Аспарух Илиев, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!