Британски лекари търсят при кои деца коронавирусът е опасен

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
153

Медици следят кои деца са в рискова група от възпалителна реакция

 

Снимка:Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
Британски лекари откриха група кръвни компоненти, които може да разкрият защо някои деца са в рискова група да развият рядка, но животозастращаваща имунна реакция и възпаление заради новия коронавирус, съобщи The Guardian.

Новият синдром се появи преди месец при пациенти в редица болници в Лондон, където деца бяха приети за интензивно лечение със симптоми, които наподобяват токсичен шок и възпалителни процеси, известни като болест на Кавазаки.

Болници по света също съобщиха за стотици подобни случаи, за които лекарите допускат, че са резултат на свръхреакция на имунната система на вируса, проявяваща се понякога седмици след инфекцията. Около 100 деца във Великобритания са на лечение с това състояние. Много от тях бяха приети в болница с постоянна треска, кожни обриви и възпаления, стомашни болки, студени ръце и крака. Поне две деца в страната починаха с този синдром.

Изследователи от “Импириъл колидж” в Лондон анализираха кръвта на най-болните деца и установиха високи нива на пет компонента, които се откриват с обичайните кръвни тестове. Два от тях – феритин и С-реактивния протеин (Си Ар Пи) са обичайни кръвни маркери за възпалителен процес. Другите са свързани с увреждане на сърцето и кръвосъсирването – тропонин, натриутетичния пептид BNP и т.нар. д-димер.

“Знаем, че тези маркери са налични у тежко болни пациенти и с по-ниски нива – у някои пациенти с болестта на Кавазаки”, каза Майкъл Левин, професор по педиатрия и международно детско здраве в “Импириъл колидж”.
“Смятаме, че те ще ни помогнат да преценим кои деца са в риск от развитие на сърдечна недостатъчност. Използваме кръвните маркери, за да установим кои деца трябва да бъдат изведени от районните болници и преместени в специализирани центрове и отделения за интензивни грижи”, добави той, цитиран от БТА.

Предстоят още изследвания в тази посока, но ако теорията на лекарите е вярна, те биха могли с обикновен кръвен тест да откриват навреме кои деца са изложени на риск да развият тежкия синдром и да се вземат незабавно мерки.

За да продължат с изследването на тази находка, изследователите са получили разрешение от главния здравен инспектор проф. Крис Уити да поканят деца, включени във финансирания с евросредства проект “Даймъндс”, който вече е в ход в ЕС, да участват в изследвания на кръвни проби, за да се установят маркерите, показващи склонност към тежко заболяване от COVID 19.

За подобни случаи алармираха в Швейцария, Испания и САЩ.

По публикацията работи: Петя Славова
dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!