Британската строителна индустрия опитва да убеди служителите си от ЕС да останат

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
528

85% от британските строителни компании, които имат работници от страни членки на съюза, смятат, че те са важни за бизнеса им
Снимка: Архив Ройтерс
Строителната индустрия във Великобритания призовава правителството да помогне в убеждаването на работници от страни членки на ЕС да останат в страната, само 12 месеца преди Brexit, пише онлайн изданието porpertywire.com.
Призивът на Федерацията на майсторите зидари идва, след като ново изследване установи, че компаниите, които в момента наемат работници от страни членки на ЕС, не могат да се справят без тях и смятат, че те са добри служители.
Изследването сред ръководители на малки и средни строителни предприятия установи, че 94% от компаниите определят качеството на работниците си от ЕС като добро или много добро.
Около 85% от ръководителите на малки и средни предприятия в строителството, които са наели работници от страни членки на ЕС, казват, че те са важни и позволяват на бизнеса им да запази и разшири служителите си.
Проучването установи още, че 76% от компаниите смятат, че ако някой от служителите им от ЕС се завърне в родината си сега или след Brexit, това ще се отрази негативно върху стабилността на бизнеса им.
„Една година преди Brexit изследването ни показва колко много британската строителна индустрия цени служителите от ЕС. Британският строителен сектор разчита повече от останалите на служители мигранти от Европа и понастоящем 9% от строителните ни работници са от ЕС“, казва Браян Бери, главен изпълнителен директор на FMB. Той допълва, че в Лондон те достигат близо една трета.

„Предвид острия недостиг на квалифицирани служители, който вече усещаме, задържането на тези работници е много важно за бизнеса. Нашето изследване изпраща силно и положително послание от строителната индустрия към служителите й от ЕС. Призоваваме правителството да се намеси и да ни помогне да убедим работниците от съюза, че те са ни необходими и много добре дошли“, допълва Бери.
Британски министри обявиха неотдавна, че чужденци, които живеят във Великобритания от пет години, или са пристигнали от страна членка на ЕС в преходния период, ще могат да кандидатстват за местожителство. Бери определи това като огромна крачка в правилната посока, но предупреди, че работниците не са добре информирани за това.
„Вече виждаме, че работници от ЕС се завръщат у дома по финансови причини или просто защото не се чувстват добре дошли, така че времето е от съществено значение. Правителството и индустрията трябва да направят всичко възможно да изпратят положителни послания до нашите жизненонеобходими и високо ценени служители от ЕС“, изтъкна Бери.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!