Британската прокуратура започна разследване дали кампанията преди референдума за BREXIT не е била подвеждаща

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1247

Английската прокуратурата съобщи в понеделник, че е започнала разглеждането на жалба от група граждани, които обвиняват кампанията преди референдума в защита на „Brexit“ и че е подвела британците с неточни данни относно Европейския съюз (ЕС). Вестник „АВС” съобщава, че Кралската прокурорска служба (CPS) е потвърдила, че полученото писмо е от независима група граждани, водена от експерта по избирателно право от Бъкингамския университет Боб Уот.

В писмото се твърди, че кампаниите „Гласувайте за излизане“, чието лице беше външния министър Борис Джонсън и „Напусни ЕС“, подкрепена от еврофоба Найджъл Фарадж са нарушили избирателния закон. В обвинението, което е в ръцете на прокуратурата, се твърди, че двете организации са упражнили неправомерно въздействие върху гражданите, отправяйки съзнателно подвеждащи твърдения.

Едно от предполагаемите подвеждащи обещания е, че след излизането от Европейския съюз правителството ще може да предоставят по 392 милиона евро на седмица за Британската национална здравна служба (NHS).

Часове след победата на референдума, Фарадж призна, че е сгрешил като е направил това обещание и е посочил, че тези средства не са гарантирани. По време на агитационната кампания преди референдума, Джонсън пък е пропътувал Великобритания с автобус, върху корпуса на който е била изписана отново тази сума и думите: „Нека да си върнем контрола”.

Уат и групата уведомяват прокуратурата, че смятат, че изявлението е в противоречие с данните, публикувани от Националното бюро на британската статистика (ONS), така че, който е направил това обещание е знаел, че сумата е неточна. В писмото се подчертава и другата предполагаема подвеждаща информация, която е била отпечатана върху листовките и плакатите в полза на „Brexit“. В тях се твърди, че компании като Nissan и Unilever са положително настроени към евентуално напускането на ЕС.

Също така се посочват плакати, в които Джонсън предупреждава, че Турция ще се присъедини към ЕС и че Великобритания не разполага с контрола на границите си, докато е член на ЕС.

Английският закон позволява в случаи на изборни измами, гражданите директно да сезират прокуратурата за нарушения.

Миналата седмица Висш британският съд отсъди в полза на различни граждански инициативи правителството да поиска разрешение от парламента преди активиране на излизането от Европейския съюз. Служебния министър-председател, консерваторката Тереза Мей, е обжалвала това решение пред Върховния съд и е уверена, че този правен обрат не ще забави графика за „Brexit”.

worldbg.eu

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!