Борис Джонсън сравни евентуалните мита на ЕС с блокадата на Наполеон

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
388

Според фаворита за нов британски премиер страната може да запази безмитната търговия с блока дори и при Brexit без сделка
Борис Джонсън. Снимка: Ройтерс

Борис Джонсън, основният претендент за наследник на сегашния британски премиер Тереза Мей, заяви, че е подготвен да изведе Великобритания от Европейския съюз (ЕС) без споразумение на 31 октомври, като добави, че всеки опит от страна на блока да наложи мита ще бъде сходен с блокадата от ерата на Наполеон, съобщава Ройтерс.

Тригодишната криза на Обединеното кралство под знака на Brexit може да се задълбочи дори повече, тъй като обещанието на Джонсън да напусне ЕС със или без сделка на Хелоуин би могло да провокира противопоставяне от страна на парламента.
Brexit без сделка означава, че няма да има преходен период, така ще излизането ще бъде внезапно и окончателно – кошмарен сценарий за много компании.

Джонсън, бивш кмет на Лондон и министър на външните работи, заяви, че е уверен, че ЕС ще се съгласи на ново споразумение, основаващо се на „мъртвия“ договор, който Тереза Мей успя да постигне с Брюксел.

„Моето обещание е да излезем от ЕС на Хелоуин на 31 октомври“, заяви Джонсън пред BBC, добавяйки, че има „технически поправки“, които трябва ада предотвратят връщането на твърдата граница между Ирландия и Северна Ирландия, която е част от Великобритания.

Джонсън потвърди мнението си, оспорено от мнозина, че Обединеното кралство може да запази безмитната търговия с ЕС при твърд Brexit.

“Мисля, че би било странно, ако ЕС реши да наложи мита върху стоки, идващи от Обединеното кралство… Това би било връщане към континенталната система от времето на Наполеон“, подчерта Джонсън пред радио LBC.

“Континенталната система“ (известна още като Континентална блокада и система на твърдата земя – бел.ред.) на Наполеон Бонапарт е блокада, чието цел да да осакати британската икономика по време на Наполеоновите войни от началото на 19 век.

Управителят на Английската централна банка (АЦБ) Марк Карни заяви, че една разпоредба, която позволява търговията да продължи непроменена между две страни, ако те решат така, може да се прилага само когато има търговска сделка или предстои да бъде направена такава.

Джонсън повтори предупреждението, че съществува „творческо двусмислие“ за това кога и как да бъде изплатен дълга на Великобритания към бюджета на ЕС. Той изключи всяко удължаване на преговорите след 31 октомври.

По статията работиха: Аспарух Илиев, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!