Безпокойство в Лондон преди отварянето на границите за българите и румънците – коментари в британския печат (Агенция „Фокус”)

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
706

След четири дни границите на

Великобритания ще се отворят за колкото и българи и румънци да решат, че е по-добре да дойдат на Острова, отколкото да останат в своята родина. Последният път, когато Кралството отвори границите си по подобен начин през 2004 година, тогава правителството на лейбъристите настояваше, че няма да има повече от 15 000 поляци и други източноевропейци, които да се възползват от свободата си на движение в ЕС и да се населят в Обедненото кралство. Всеки, който тогава каза, че това е абсурдно подценяване на ситуацията, бе заклеймен като расист, разпространител на паникьорски слухове, пише Daily Express .
Този път коалицията може и да отказва да предприеме нещо повече от символични жестове за разрешаването на проблема, но поне признава, че проблем има. Местните общини няма да се справят с нов наплив на имигранти, който ще подложи на натиск жилищното настаняване и училищата, предупреждават местни лидери.
Което е дори по-лошо, с наплива на имигранти ще пристигне и социалният смут, от трафика на хора до проституция и джебчийство. Новите правила, прокарани от премиера Дейвид Камерън, означават, че имигрантите ще могат да претендират за социални помощи, само ако са работили в страната над три месеца. Това обаче едва докосва повърхността на проблема. Няма нищо чудно в това, че 82% от хората смятат мерките на правителството за недостатъчни, показа социологическо проучване от тази седмица, пише изданието.
Твърде малко се прави за разрешаването на проблема с пропускливите граници на Великобритания, според социологическо проучване по поръчка на британския ежедневник Daily Star. Една трета от запитаните заявяват, че ограничаването на броя на новопристигащите трябва да бъде главният приоритет на правителството. Стандартът на живот е сочен като втория най-голям проблем, който е най-важен за 21% от участниците в анкетата.
Категоричният резултат идва седмица преди Великобритания да отвори вратите си за имигрантите от Румъния и България. Очаква се хиляди хора да се стекат към Острова от тези две страни, когато бъдат вдигнати ограниченията по силата на правилата за свободно движение на ЕС.
Проучването показва, че повече от две трети от запитаните смятат, че британският премиер Дейвид Камерън трябва да наруши правилата на ЕС и да запази ограниченията. Близо 70% са съгласни, че „за да се защити, Великобритания трябва да попречи на румънските и български имигранти да дойдат в Обединеното кралство”. Под 10% смятат, че новият наплив ще бъде добър за Великобритания. Повечето от респондентите смятат, че правителството прави твърде малко, за да защити британската социална система и трудовия пазар от идващите от страни извън Кралството.
Консерватори модернисти призоваха британския премиер Дейвид Камерън да смекчи тона си за имиграцията и социалните помощи, тъй като според тях това отблъсква гласоподавателите, пише Independent.
Групата „Брайт блу” призовава за „по-балансирано” послание, което да не заклеймява имигрантите или хората, получаващи помощи.
Апелът към британския премиер идва преди да влязат в сила ограниченията за имигрантите от ЕС, които получават помощи във Великобритания, и преди румънците и българите да получат на 1 януари право да работят на Острова. Финансовият министър Джордж Озбърн пък намекна за допълнителни ограничения на социалните помощи след изборите през 2015 година.
Групата предупреди,че обещанията да се спре социалният туризъм няма да помогнат на торите, а ще накара обществото да мисли, че проблемът е по-голям, отколкото всъщност е.
До 30 милиона души, живеещи във Великобритания, ще имат имигрантско минало до средата на този век, според прогнозата за населението на Европейския съюз, пише Daily Express .
Великобритания трябва да се готви за демографски бум. До 2060 година нетната имиграция се очаква да бъде над 12 милиона души, сочат данни на ЕК. Около една трета от жителите на Острова ще бъдат първо или второ поколение имигранти, посочва изданието.
Германия и Испания ще са единствените държави от ЕС, за които се прогнозира да имат по-висока нетна имиграция от тази във Великобритания.
В доклада се посочва: „От резултатите става ясно, че ЕС ще изживее безпрецедентни промени по отношение на състава на населението. След няколко десетилетия няколко държави ще трябва да се справят със произтичащите социални промени. Затова увеличаващото се многообразие на европейското население може да се счита за значително социодемографско предизвикателство.”
Прогнозите са направени преди повече от година, но не циркулират извън Брюксел. Те вдъхнаха нови опасения относно граничния контрол преди отпадането на ограниченията за българите и румънците на пазара на труда в Обединеното кралство.
focus-news.net

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!