Без шок с изравнителните сметки за парно

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
233

Заради поевтиняването на „топлото“ доплащането няма да е многоНе очакваме шокови изравнителни сметки за парно в края на този сезон, увери председателят на Асоциацията на топлинните счетоводители Ася Ангелова.


През 1 април миналата година цената на мегаватчас топлинна енергия с ДДС в София е била 87,30 лв., а сега от 1 април е 80,12 лв. на мегаватачас. В същото време от 1 юли миналата година цените са увеличени и парното през ноември и декември е било по-скъпо в сравнение с предходната година, ето защо според Ангелова не може да се очаква, че изравнителните сметки ще са в полза на клиентите.

Преди намалението на цените на топлинната енергия от 1 април пък дружествата за топлинно счетоводство са извършили в София извънреден безплатен отчет на всички желаещи това клиенти, съобщава БТА. Централното отопление в София вече е спряно.

До 5 юли трябва да са готови изравнителните сметки и да са предадени на клиентите на топлинните счетоводители, след което започва да тече период за рекламация. Всяка етажна собственост си харесва най-много първата изравнителна сметка, но има сгради, в които се правят по няколко последващи изравнителни отчета, защото не всички клиенти осигуряват достъп до жилищата си и това променя потреблението на всички в сградата, каза Ангелова.

На 5 август изравнителните сметки се предават на “Топлофикация София” и към 15 август те вече излизат като фактури и са платими на касите на дружеството.

Относно предложенията на Столична община парното да се отчита всеки месец, за да се плаща на реално консумирана енергия, Ангелова коментира, че чрез физически отчет това не може да се случи в столицата, а само в градове с по-малко клиенти на топлофикациите.

Обсъжда се вариант за самоотчет от потребителите, но ние не сме привърженици на тази идея, защото се размива отговорността, коментира Ангелова.

Според Ангелова трудно би се осъществила и друга идея на Столична община – да има преносимост на данните от едни уреди за отчет към други, така че клиентите да могат да сменят фирмите за топлинно счетоводство, без да сменят уредите си. В Закона за енергетиката в момента е записано, че една фирма може да работи или с уреди, на които е производител, или на които е упълномощен представител, посочи Ангелова. Тя добави, че законът може да се промени.

Председателят на Асоциацията на топлинните счетоводители припомни, че в края на 2012 г. е изтекъл масово срокът на 10 годишния живот на батериите на уредите за отчет, тъй като по-голямата част от тях са монтирани през 2001-2002 г. Според разпоредбите на МИЕТ, ако след изтичане експлоатационния срок на батериите уредите за дялово разпределение изгаснат, топлинните счетоводители ще изготвят сметка на база миналогодишния дял на даден клиент от общото потребление в сградата. Ако обаче и на втората година от изтичане на живота на уредите те не се подменят, то фирмите – топлинни счетоводители трябва да започнат да начисляват сметки на пълна мощност на уредите, предупреди Ангелова.

Dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!