Българският посланик в Лондон е говорил с британски представители за проблемите на студентите

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
368

Константин Димитров беше посочен за посланик в Лондон в началото на 2012 г. По искане на министър Николай Младенов посланикът на България в Лондон Константин Димитров се е срещнал на 30 януари с изпълнителния директор на Гранична полиция Роб Уайтмън във връзка с проблемите при издаване на документи за достъп до пазара на труда в Обединеното кралство на български и румънски граждани, съобщиха от Министерството на външните работи.

До две седмици компетентните британски власти ще отговорят на направените от българска страна предложения за подобряване на прилагания понастоящем режим, съобщиха от министерството.

 

Предложенията са свързани с изискванията към студенти в Обединеното кралство за подаване на заявление и изисквания за доказване на частна здравна застраховка, както и за улесняване на издаване на разрешение за работа за дипломирани студенти в британски университети.

 

За разрешаването на създалата се ситуация ще помогне и организирането на два приемни уикенда, в които около 200 души ще могат да подадат на място заявления (в гр. Шефилд) преди въвеждане на промени за повишаване на пропускателните възможности на центъра в Кройдън през април 2013 г.

 

За да се улесни достъпът на информация по често срещани въпроси от граждани и фирми, е необходимо и актуализиране на страницата на Гранична полиция, казаха още от външно.

 

През последните седмици български студенти, следващи във Великобритания, подеха инициатива за облекчаване на условията при търсене на работа на Острова, които дискриминират тях и румънците спрямо студентите от всички останали страни по света.

 

От своя страна българският външен министър Николай Младенов съобщи, че е изпратил остро писмо до британския министър по европейски въпроси по случая, в което са дадени и конкретни предложения за решаването на проблема. По думите му проблемът е бил поставен на британските власти още през 2012 г. и оттогава е следено какви мерки са предприети от Лондон, но “те не са адекватни”.

 

Фотограф: Красимир Юскеселиев

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!