ЕЛИСИТАЦИЯТА – ИЗКУСТВОТО ДА ИЗВЛИЧАМЕ ИНФОРМАЦИЯ В СЪВРЕМЕННИТЕ ЧОВЕШКИ ОТНОШЕНИЯ

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
9

Автор: Професор, доктор на психологическите науки, капитан I ранг о.р., инженер Илия Петров Пеев

Умението да установяваме контакт с човека отличава добрия експерт в много области – педагогика, психология, медицина и психотерапия, водене на преговори, право, дипломация, разузнаване, специални служби, мениджмънт, политика, лидерство, кадрова дейност и мн. др.

Ключов момент в тези професии е способността на специалиста незабелязано да извлича информация и да влияе върху поведението на хората.

Тази способност на английски език се нарича елиситация (англ. elicit – извличам, изтръгвам, предизвиквам, разкривам), т.е. това е способността да убедим човека да достигне до определени изводи по логичен път или да го заставим да сформира тези изводи самостоятелно. Елиситацията също може да означава действия на експерта, насочени за стимулиране на индивида към определено поведение или постъпки.

В българските научни и популярни публикации терминът Елиситация не е използван до сега, категорията липсва и в речниците и енциклопедиите по педагогика, психология и психотерапия, затова се обърнах за помощ към о.р. бригаден адмирал Иван Младенов Йорданов, доцент, доктор, инженер, аташе по отбраната на Република България в Лондон един мандат и един мандат във Вашингтон, бивш началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, и към моите колежки преподавателки по английски език във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров” доктор Надя Цанкова Наумова и доцент доктор Галина Василева Великова, които на драго сърце направиха пълно и изчерпателно обяснение и точен превод, като описаха съдържанието на термина Елиситация и по този начин ме мотивираха за настоящата статия. Изказвам им моята сърдечна благодарност и признателност!

До скоро доминираше мнението, че елиситацията е вид зомбиране, което означава манипулиране и подчиняване на човека, а експертите в тази област имаха славата на спецове по манипулация и социално инженерство, които обучават агентите на секретните служби, разузнаването, психологическите войни и информационните операции, пропагандата, въоръжените сили и полицията.

Един от утвърдените световни експерти по Елиситация е Чейс Хюз:

ФОТО: Чейс Хюз (Chase Hughes) – популярен експерт по поведенческа психология и социално инженерство, бивш консултант на множество правителствени и разузнавателни агенции, включително към отдела за психологически операции на американската армия, 20 години е обучавал агенти към секретните служби и Въоръжените сили на САЩ, автор на няколко бестселъра в областта на поведенческата психология.

 

През XXI век влиянието на елиситацията, изкуството да извличаме информация, надраства рамките на секретните служби и се разпростира върху целия спектър на човешките взаимоотношения. Затова ще се спрем на комплекс от фактори, които влияят върху качеството на елиситацията:

  1. I. Умението грамотно да се построи диалога с хората е най-важната черта на елиситацията, без диалог е невъзможно извличане на информацията! За добрия диалог с човека способстват доверието, емпатията, ценностите, интересите, установяването на близост.

Усмивката разтопява всякакви ледове и страхове, премахва всякави бариери и опасения. Усмивката предразполага за добрия и откровен тон в диалога, основан на уважение към събеседника и подчертаване на неговата личностна значимост.

Нека да си припомним японската усмивка „Тhe Japanese Smile“, която е ключов елемент в културата на Япония. Най-голямото вълшебство е да видиш себе си в усмивката на другия. В древен Китай таоистите са смятали, че постоянната вътрешна усмивка или усмивката към себе си осигурява здраве, щастие и дълголетие.

 

  1. II. Елиситацията ни помага да разберем, че светът е само едно отражение, едно огромно информационно огледало, което е от съществено значение за съвременните човешки отношения. Като емоционално доказателство, носещо ни огромна душевна наслада, ще използваме една древна притча, често използвана в обучението ми по Позитивна психотерапия от моите любими и незабравими учители професор д-р Носрат Песешкиан, д.м.н. и доцент д-р Арно Реммерс, д.м.:

 

Притча за кучето и огледалата

(Дао притча)

 

ФОТО: Светът е само едно отражение. Той е едно огромно огледало!

 

Живял някога един крал. Той си построил огромен дворец с милиони огледала. Абсолютно всичко – стените, подът, таваните, били покрити с огледала.

Веднъж в двореца притичало едно куче. Огледало се и видяло около себе си множество кучета. Те били навсякъде.

И като достатъчно умно, кучето се озъбило, за да се защити за всеки случай от тези милиони кучета наоколо. В отговор, всички кучета му се озъбили.

Кучето почнало да ръмжи – срещу него всички кучета му отговорили със същото.

Сега кучето било сигурно, че животът му е в опасност и започнало да лае. То започнало да лае с всички сили, много отчаяно.

Но щом залаяло и онези милиони кучета също започнали да лаят. И колкото повече то лаяло, толкова по-силно му отговаряли отраженията му в огледалото.

На сутринта намерили нещастното куче мъртво. А то било там само – в двореца нямало никой.

Никой не бил се борил с него, защото не е имало кой да го направи.

Никой не го бил нападнал.

То загинало само в борбата с милионите собствени отражения, които били според него заплаха.

Така стоят нещата и при хората. Ако няма никакви препятствия вътре в нас, никой не може да ни застраши. Но от собствените си страхове можем да се препънем и дори да се погубим.

Такъв е законът.

И светът е само едно отражение. Той е едно огромно огледало!

 

III. Елиситацията преди всичко е общуване и за него трябва да се подготвим предварително.

Предварителната подготовка за извличане на информация в процеса на общуването включва комплекс от изисквания и дейности: създаване на доверителност и чувство на сигурност и безопасност, нагласа и мотивация за открита и откровена комуникация, чувство за лична изгода и полза, прагматизъм, интерес и перспектива в бъдещето, взаимност, отзивчивост, гаранция за опазване тайните на разговорите и неразпространение на споделената информация. В процеса на индивидуалното и груповото общуване действа изключително важен морален принцип, заимстван от клетвата на Хипократ: Това, което се случва между нас и в групата, остава за нас и за нуждите на групата и не може да се разпространява и използва за други цели.

Моят богат практически опит многократно ме е убеждавал, че когато се наруши този свещен принцип на елиситацията, комуникацията се прекъсва, доверието се губи и по-нататъшната работа става невъзможна, извличането на информацията става безпредметно и абсурдно, взаимоотношенията се разрушават окончателно и завинаги.

Сърцевина на общуването е умението да се задават въпроси и да се изслушват отговорите, да се изразява съпричастност към това, което се говори.

Известно е, че комплексът от въпроси в разговора е голям: открити въпроси, закрити въпроси, насочващи въпроси, въпроси, основани на предположения и догадки,

Важно е да се помни, че твърде многото въпроси и твърде малкото въпроси не способстват за надеждно извличане на информацията. Много важно е и умението да се извлича информация от мълчанието, затова трябва да притежаваме солидни компетенции по психосоматика и да умеем да четем езика на тялото.

Освен това не бива да забравяме в процеса на общуването, че психологията на безсъзнателното е много по-мощна структура от психологията на съзнателното.

 

  1. IV. Мощен метод за обучение в техниките и технологиите на елиситацията е психологическият тренинг. В моята преподавателска работа по Психология и Позитивна психотерапия във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”, Икономическия университет във Варна, Медицинския университет „Професор д-р Параскев Стоянов”, Варненския университет „Черноризец Храбър”, Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”, Военната академия „Г. С. Раковски” и Националната спортна академия „Васил Левски” имах щастливата възможност, честта и привилегията да развивам и популяризирам психологическия тренинг като ефективна методология за извличане на информация, в която участниците са откровени, доверителни и активни. Ще популяризираме на уважаемите читатели нашият психологически практикум в съавторство „Психологическият тренинг във водния транспорт”:

ФОТО: Илия Пеев, Мая Рогашка. Психологическият тренинг във водния транспорт. Психологически практикум. ИК „Стено”. Варна, 2012, стр. 224. ISBN 978-954-449-631-9.

Съдържание

ПРЕДИСЛОВИЕ

ВЪВЕДЕНИЕ

ГЛАВА ПЪРВА

СЪЩНОСТ НА ТРЕНИНГОВИТЕ ФОРМИ НА ПОДГОТОВКА

ГЛАВА ВТОРА

СЪДЪРЖАНИЕ, КЛАСИФИКАЦИЯ И ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПСИХОЛОГИЧЕСКИТЕ ТРЕНИГИ ЗА ПОДГОТОВКА НА УПРАВЛЕНСКИ КАДРИ

ГЛАВА ТРЕТА

ТРЕНИНГОВИ ПРОГРАМИ

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

МЕТАФОРИТЕ В МОДЕРНОТО ТРЕНИНГОВО ОБУЧЕНИЕ И ПСИХОТЕРАПИЯТА

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

ПРИЛОЖЕНИЯ

СТИХОВЕ ЗА МОРЕТО

СТРАНИЧКИ ЗА РАЗВЛЕЧЕНИЕ

ЛИТЕРАТУРА

Анотация

Съвременните университети изпитват постоянна потребност не само от обновяване на учебните планове и програми, но и от модернизиране на методиката на преподаване, като прилагат активни методи и форми на работа, които мотивират и активират творческите търсения на преподавателите и студентите.

Психологическият тренинг се оказа не само действен метод за психологична работа в група, но и ефективен метод за преподаване в университетите. Защо? Защото психологическият тренинг дава възможност за приложение на всички интерактивни и комуникативни методи, чрез които най-пълноценно се проявява субект-субектният подход, в резултат на което обучаемите се изграждат не като потребители на знания, а като генератори на знания, като сътворци и равноправни съучастници в учебно-възпитателния процес.

През последните години успешно се прилагат интерактивни методи и психологически тренинги не само в областта на висшето образование, но смело се правят внедрителски стъпки в средното и началното училищно образование. Психологическият тренинг развива неизползваните възможности на човешкия ум и е солидна платформа за десугестивното обучение и стимулиращата комуникативна педагогика, развити в трудовете по сугестопедия и резервопедия на професор д-р Георги Лозанов д.м., които през XXI век са в период на нов Ренесанс у нас и в чужбина.

Мотивите за издаването на психологическия практикум са свързани с потребностите на ръководни кадри за водния транспорт и Военноморските сили във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, гр. Варна, където пред последните 20 години се придоби значителен опит в използването на психологически тренинги, интерактивни форми и психотерапевтични методи на подготовка на курсантите, студентите, старшините, офицерите и корабните екипажи от всички управленски нива.

С успех психологическият практикум „Психологическият тренинг във водния транспорт“ може да се използва от психолозите и педагозите във всички училища и университети. В квалификационните курсове, където се обучават специалисти със значителен житейски и професионален опит психологическият практикум ще се окаже действен помощник на ръководителите.

Чрез психологическия практикум управленските кадри от всички йерархически нива също могат да намерят активни форми за мобилизацията на човешките ресурси на компаниите и корпорациите.

 

Заключение и изводи:

Елиситацията, или изкуството да се извлича информация, само на пръв поглед изглеждат трудни и недостъпни. Тяхното приложение е полезно, леко и приятно, стига да притежаваме нужните знания и умения, да овладеем комплекса от техники и методи за ефективна елиситация!

 

Литература:

  1. https://epochtimes.bg/ekspert-po-povedencheska-psihologija-razkriva-tajnite-na-informacionnata-vojna/

(11 март, 2025)

Експерт по поведенческа психология разкрива тайните на информационната война

Яна Запрянова

  1. Илия Пеев, Мая Рогашка. Психологическият тренинг във водния транспорт. Психологически практикум. ИК „Стено”. Варна, 2012, стр. 224. ISBN 978-954-449-631-9.
  2. https://inosmi.ru/20250704/zombie-273630553.html

(04 июля 2025 17:44)

Нейроученый раскрыл секреты темной психологии

Эксперт Чейз Хьюз: Это не шутка — вы сами этого не замечаете

Существует тактика, которую изучают все разведчики, — она называется элиситация (от англ. elicitation).

4.

https://digitalsharks.ru/blog/elisitaciya-skrytnoe-vyuzhivanie-informacii/?ysclid=mcprcu175a775609710

(16 декабря 2021 г.)

Элиситация — «скрытное выуживание информации»

  1. Pete A Turner. Chase Hughes. The Art of Elicitation.

(VIDEO, 10:12 min), Pete A Turner

(Jun 9, 2021)

Chase Hughes The Art of Elicitation

FORUM (17 Comments):

  1. John Nolan. Confidential: Business Secrets – Getting Theirs, Keeping Yours. Publisher Yardley-Chambers. 1999, p. 359. ISBN: 097213560X. ISBN13: 9780972135603.

 

Кореспонденция:

Професор д.пс.н. Илия Петров Пеев

E-mail: ippeev@abv.bg

Mobile: + 359 898 359 647 (Viber & WhatsApp)

Home: + 359 52 757 472

 

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!