Цените на храните в Обединеното кралство достигат нови висоти през май 2024 г., като основен двигател за инфлацията са свежите храни. Какви ще бъдат последствията за домакинствата?
Инфлацията на хранителните стоки в Обединеното кралство нарасна до нов рекорд през май, като цените на свежите храни са основният фактор за този скок. Според данни на Британската търговска асоциация (BRC), хранителните цени се увеличиха с 2,8% на годишна база през май, спрямо 2,6% през април, което представлява най-бързото увеличение от май 2024 г.
Хелън Дикинсън, изпълнителен директор на BRC, коментира:
„Основният двигател за инфлацията са свежите храни, а любителите на червеното месо може би са забелязали, че техният стек е поскъпнал, тъй като цените на едро на говеждото месо са се увеличили.“
Какво причинява инфлацията на храните?
Един от ключовите фактори, допринасящи за покачването на цените, са цените на едро на говеждото месо, които директно повишават цената на свежото месо. Търговците на дребно също изпитват натиск поради повишените разходи за национално осигуряване на работодателите и минималната работна заплата, които влязоха в сила през април и добавиха 5 млрд. британски лири в разходи за бизнеса.
Въпреки тези предизвикателства, BRC отбелязва, че цените на нехранителни стоки остават в дефлация, намалявайки с 1,5% на годишна база, което помогна да се намали общата инфлация на хранителните стоки до -0,1% през май.
Глобални тенденции в цените на храните
Цените на храните по света също нарастват значително. Според Продоволствената и земеделска организация на ООН (FAO), глобалните хранителни цени са се увеличили с 7,6% на годишна база през април, като цените на растителните масла и млечните продукти са се покачили с над 20% на годишна база. Данните на BRC показват разлика между ръстящата инфлация за свежи храни и покачващата се инфлация за амбиецни храни като консерви.
Прогноза за инфлацията в Обединеното кралство
Официалните данни за инфлацията през май ще бъдат публикувани на 18 юни. Въпреки това, данните на BRC и инфлационните показатели за тази година показват увеличение на инфлацията на храните, като основна причина за това са по-високите цени на едро на храните и повишените разходи за бизнеса. През април, Националният статистически офис (ONS) отчете рязко увеличаване на цените за месо, растително масло и кондитерски изделия, като общата инфлация скочи до 3,5%.
Очаква се инфлацията да остане висока през по-голямата част от годината, като основните двигатели на това ще бъдат енергийни и хранителни продукти, въпреки че растежът на заплатите продължава да надвишава темпото на ценови увеличения в някои области.
Какво означава това за потребителите?
С увеличаващите се цени на храните, потребителското доверие вероятно ще остане слабо, което ще затрудни потребителските разходи. Според Майк Уоткинс, ръководител на отдела за търговия и бизнес анализи в NielsenIQ, това ще бъде допълнително предизвикателство за търговците на дребно:
„Ако потребителското доверие остане слабо, както изглежда вероятно, търговците ще трябва да положат допълнителни усилия, за да насърчат потребителите да харчат през лятото.“
Това нарастващо инфлационно натоварване, особено в сектора на хранителните стоки, се превръща в нарастваща загриженост за домакинствата, като по-високите цени на храните затрудняват хората да управляват своите финанси.