Британски богаташи прилагат стратегията „10 години навън, 9 години вътре“, за да избегнат данък наследство

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
0

Все повече заможни британци напускат страната за десетилетие, за да се измъкнат от хватката на британския наследствен данък – след което се връщат за по-малко от девет години

След значителни промени в британското данъчно законодателство, приети с бюджета на Рейчъл Рийвс през миналата година, все повече богати британци започват да прилагат нова схема за избягване на т.нар. “death duties” – данък наследство в Обединеното кралство.

Новата рамка гласи: ако човек живее извън Великобритания в продължение на 10 поредни години, той става освободен от данък наследство. След това може да се завърне в страната и да пребивава до 9 години, без отново да попада в данъчния обхват. Ако човек почине в този период – неговото наследство няма да бъде облагано.

Планиране с календар в ръка – дори до смъртта

Някои правни и финансови експерти обаче предупреждават, че тази стратегия води до „макарбрено планиране на живота“. Според Катрин Харисън от Charles Russell Speechlys, някои клиенти буквално пресмятат: „Ако се върна, когато съм на 90, вероятно ще съм мъртъв преди да минат 9 години“.

Други, като Антъни Уотлинг от Alvarez & Marsal, казват, че за мнозина ще бъде по-добре да напуснат отново страната след изтичането на деветгодишния прозорец. Така се оформя стратегията „10 навън – 9 вътре – пак навън“.

Стивън Кени от PKF Littlejohn нарича тази схема „практична стратегия за подходящите клиенти в подходящи обстоятелства“.

Къде отиват богатите британци?

С нарастващата мобилност на капитала, заможните семейства се насочват към страни с благоприятни данъчни режими. Сред тях изпъкват:

  • Италия, където срещу годишна такса от €200 000 човек може да декларира неограничени чуждестранни доходи, без те да бъдат облагани допълнително. Режимът важи 15 години.

  • Обединените арабски емирства, които предлагат нарастващ брой привлекателни офшорни решения.

  • Испания, където данъчните облекчения за новодошли важат за 6 години.

Ако не се изберат класически дестинации като Швейцария или Монако, повечето от тези схеми имат срок на валидност, което изисква дългосрочно планиране на движението между държави.

Какво е FIG режимът?

Новият Foreign Income and Gains (FIG) режим на Обединеното кралство е част от усилията да се замени остарялата система за non-domiciled лица („нон-доми“). С него, всеки, който е живял извън UK поне 10 години, може да се завърне и да не плаща данък върху чуждестранни доходи за срок от 4 години. След това – трябва или да напусне, или да приеме пълната данъчна тежест, включително потенциален данък наследство.

Нимеш Шах от Blick Rothenberg обяснява, че това вече е привлякло завръщането на някои британци, които планират да останат временно и да напуснат отново между 4-та и 10-та година, преди облагането да се върне в сила.

Несигурността в политиката – риск за стратегията

Експертите обаче предупреждават, че политическата нестабилност и възможните бъдещи данъчни реформи правят стратегията несигурна в дългосрочен план. Според Кристофър Гроувс от Withers, мнозина негови клиенти вече не вярват, че каквато и да е данъчна рамка ще се запази непроменена за 20 години напред.

Стивън Кени отново напомня: „Хората не бива да позволяват „данъчната опашка“ да размахва „животинското тяло“. Първо се планира животът, след това – данъците“.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!