1/7 от българите биха емигрирали заради по-добра работа

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
469

Един на всеки седем българи е готов да емигрира в търсене на по-добра работа, сочи първото проучване на заетостта в България, проведено от международната компания за човешки ресурси "Менпауър", пише в. "Класа".

Изследването е направено сред 757 работодатели в пет района на страната – София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе.
Резултатите биха били различни, ако се включат и региони с голяма безработица, обяснява пред изданието Надя Василева, управляващ директор на “Менпауър” за България, Сърбия и Хърватия.
“Демографската структура на България е една от най-лошите в Европа, не достигат висококвалифицирани работници. И сега има работни места, които остават незаети, защото няма хора, които да отговарят на съответните изисквания.
В същото време образованието не подготвя търсените кадри. Дефицитът е най-голям сред техническите специалности, инженери в специфични области, IT-специалисти, мениджъри, медицински работници – лекари и сестри.
Не достигат дори работници за чисто занаятчийски професии като водопроводчици, шофьори и заварчици”, коментира Василева.
България е на 13-о място по привлекателност в света и е в първата тройка за Европа като предпочитана дестинация за аутсорсинг, съобщи обаче Далия Наркис, управляващ директор “Източно-средиземноморски страни” в “Менпауър”.
Страната ни се нарежда до Чехия и Полша по висококвалифицирана работната ръка, която за съжаление у нас е и най-нископлатена.
В близките три до пет години ще продължим да сме “атрактивни” заради ниското заплащане.
19% от българските фирми очакват увеличение на персонала до края на март 2011 г. в сравнение с последните три месеца на тази година.
Други 15% обаче ще съкращават работници, а 65% от работодателите не очакват промяна на общата заетост в компаниите си.
Работодателите в София и Пловдив имат най-позитивни планове за наемане на служители през следващата година. По сектори най-оптимистични са нагласите на бизнеса в производството, финансите, застраховането и търговията.
Спад на заетостта се очаква в строителството, земеделието, хотелиерството и ресторантьорството, както и в държавния сектор.
По оптимизъм в нагласата на работодателите изпреварваме страни като Гърция, Чехия, Румъния, дори Словения и Унгария. Наравно сме с Полша и Белгия.
Сега около три млн. са свободните работни места в Европа, като до 2025 г. се очаква отворените позиции да достигнат 50 млн., информира Наркис.
По думите й предприятията, съкращавали служители в разгара на кризата през 2008-2009 г., не наемат хора със същото темпо.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!