Великобритания освобождава чуждестранните издатели на стейбълкойни от новите крипто правила

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1

Великобритания ще освободи чуждестранните издатели на стейбълкойни от задължението да се съобразяват с новите ѝ регулации за криптовалути. Това стана ясно от изказване на финансовия министър Рейчъл Рийвс, която обяви и задълбочаване на технологичното партньорство със САЩ по въпросите на цифровите активи.

Новите правила ще обхващат борсите, брокерите, практики като крипто кредитиране, както и ще дадат нови правомощия на Британския финансов регулатор – FCA. Предложенията ще бъдат подложени на обществено обсъждане в рамките на един месец.

Издателите на стейбълкойни извън Великобритания, които искат да продават на британски инвеститори, няма да са длъжни да създават бизнес в страната или да се лицензират от FCA. Това важи само за местни компании.

Около 240 милиарда долара в стейбълкойни са в обращение, основно емитирани от базирани в Ел Салвадор Tether и американската Circle. Повечето такива активи, достъпни за британски инвеститори, идват от Северна и Централна Америка.

Британският подход контрастира с по-строгите регулации в ЕС, където всяка компания, продаваща стейбълкойни на инвеститори от съюза, трябва да получи разрешение от европейските регулатори и да спазва строги изисквания за ликвидност и резерви.

Министър Рийвс е обсъдила регулациите с американския финансов секретар Скот Бесент миналата седмица във Вашингтон, където са били дискутирани и идеи за създаване на трансатлантическа регулаторна „пясъчник“ среда, в която стартиращи компании могат да тестват иновативни решения в по-лека регулаторна рамка.

Британският правителствен курс е насърчен и от ангажимента на президента Доналд Тръмп да прекрати строгите мерки срещу криптосектора в САЩ и да направи страната „световна столица на криптовалутите“.

Юристи и представители на индустрията в Лондон коментират, че новите предложения отразяват по-гъвкав и съвместим с американския подход, като избягват създаването на ново законодателство и вместо това въвеждат криптоактивите в съществуващата регулаторна рамка.

Според Лаура Наваратнам от Crypto Council for Innovation, това е „голям етап в развитието на криптосектора във Великобритания“.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!