Тръмп обвинява Южна Африка в „бял геноцид“ – Рамапоса отговаря с факти и шампиони по голф

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
4

Президентът на САЩ Доналд Тръмп използва срещата си в Овалния кабинет с президента на Южна Африка Сирил Рамапоса, за да повдигне стари и многократно опровергани твърдения, че белите фермери в страната са жертва на „расови убийства“. В типичен за риалити телевизия стил, срещата започна с обичайни учтивости, но скоро Тръмп нареди светлините да бъдат приглушени и бе излъчено видео с манипулативни кадри, целящи да докажат теорията за „бял геноцид“.

Рамапоса бе подготвен. С него бяха белите южноафрикански шампиони по голф Ърни Елс и Ретийф Гусен – приятели на голф ентусиаста Тръмп – както и най-богатият човек в страната, Йохан Рупърт. Президентът на Южна Африка използва силни символични ходове, за да отговори на натиска от страна на Вашингтон.

През февруари Тръмп подписа указ за намаляване на помощта за Южна Африка, обвинявайки страната в “несправедлива расова дискриминация” срещу белите африканери. Същевременно бе създадена програма за приемане на африканери в САЩ като бежанци, като първата група пристигна този месец.

Законът, който предизвика напрежението, позволява в определени случаи отчуждаване на земя без обезщетение, когато това се счита за „справедливо и разумно“ – например при изоставени или спекулативно държани земи. Управляващата партия ANC твърди, че процедурата не е произволна и винаги се търси съгласие със собственика.

Опозиционни групи обаче предупреждават, че мярката напомня на конфискациите на бели ферми в Зимбабве след 1980 г., често без компенсация.

Южноафриканските медии вече подозираха, че Рамапоса може да попадне в капан, подобно на украинския президент Зеленски в минала среща с Тръмп. Излъченото видео включваше изказвания на лидера на крайнолява партия EFF Джулиъс Малема, който казва „ще завземем земята“ и „не трябва да се страхуваме да убиваме“, както и пеене на противоречивата песен Kill the Boer. Според южноафриканския съд, тя не трябва да се приема буквално.

Видеото включваше и кадри с бившия президент Джейкъб Зума, който рецитира в зулу: „Ще ги застреляме. Те ще бягат.“

Тръмп завърши с кадри от бели кръстове край път – предполагаемо в чест на „над 1000 убити бели фермери“. Не е ясно дали записът е автентичен. Паметникът Witkruis Monument действително съществува, но се намира на частна земя и не прилича на показаните кадри.

Проучване на професор Рудолф Зин от Университета в Лимпопо показва, че нападателите върху ферми избират жертвите си не по расов признак, а заради пари и ценности. През последното тримесечие на 2024 г. полицията е регистрирала 12 убийства във ферми – включително и чернокожи собственици – при общо почти 7000 убийства в страната.

Министърът на земеделието Джон Стинхюисен, лидер на основната опозиционна партия Демократически алианс, заяви, че повечето фермери не желаят да напускат страната. Той защити коалицията с ANC като начин да се възпре популисткият напор на EFF и MK (партията на Зума).

Голфърите обаче не успяха да смекчат атмосферата. Елс бе лаконичен: „Две грешки не правят едно право“. Гусен разказа за опитите да бъде подпалена фермата на брат му.

По-убедителен се оказа Йохан Рупърт, чиято компания Richemont притежава Cartier. „Аз съм враг номер едно за тях“, каза той, визирайки Малема и Зума. Според Рупърт, престъпността в Южна Африка засяга всички, независимо от расата. Той подчерта нуждата от по-добра свързаност и безопасност, като дори спомена молба съпругата му да се въведе Starlink интернет в полицейските управления.

Остава неясно дали личната дипломация на милиардери и голф шампиони ще успее да убеди Тръмп да посети срещата на Г-20 в Йоханесбург през ноември.

www.budilnik.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!