Правосъдният министър на Великобритания Шабана Махмуд обяви, че пилотната програма за доброволна химическа кастрация на сексуални престъпници ще бъде разширена до 20 затвора в Англия. Това решение идва след препоръка от независимия преглед на присъдите, ръководен от бившия лорд-канцлер Дейвид Гоук.
Химическата кастрация представлява медикаментозно лечение, съпроводено от психиатрична помощ, насочено към лица с натрапчиви сексуални мисли и проблемно сексуално поведение. Макар че мярката се прилага доброволно в някои европейски страни като Германия и Дания, Полша въведе задължителна химическа кастрация за определени категории нарушители.
Според проф. Дон Грубин, експерт по съдебна психиатрия, задължителното прилагане на мярката би било „етично проблематично“ и малко вероятно да бъде прието от лекарите. По негови думи: „Да принудиш някого да приема това лечение би било неетично, а повечето лекари, които познавам, ще се противопоставят.“
В момента мярката се тества доброволно в пет затвора в югозападна Англия, но Махмуд обяви пред парламента, че тя ще бъде разширена, за да се съберат повече доказателства за ефективността ѝ в ограничаване на рецидивите. Тя не изключва възможността в бъдеще методът да стане задължителен, но засега не е обявен срок за това решение.
Според Гоук, химическата кастрация не е универсално решение и трябва да се прилага само в съчетание с психологически интервенции, особено при извършители, чиято мотивация е власт и контрол. Неговият доклад подчертава, че медикаментите не бива да се разглеждат като единствена форма на рехабилитация и са подходящи само за ограничен кръг нарушители.
Препоръките идват на фона на тревожната статистика – 21% от всички възрастни в затвора към март 2025 г. изтърпяват наказания за сексуални престъпления. Данните показват, че прилагането на медикаменти като SSRIs и антиандрогени може значително да намали либидото и натрапчивите мисли. При пилотен проект от 2022 г., при който бяха проследени 10 пациенти, нито един не е рецидивирал. В друго изследване, група лекувани с медикаменти престъпници са показали 60% по-ниска степен на рецидив в сравнение с нелекувана група.
Проф. Грубин уточнява, че медикаментите имат сериозни странични ефекти и че „само хора, които наистина искат да се справят с проблемното си поведение, ще се съгласят доброволно на лечението“.
В някои щати на САЩ, като Калифорния, вече съществува задължително прилагане на подобна мярка при рецидив с жертва под 13 години, като условие за освобождаване под гаранция.
Джош Бабаринде, говорител на Либералните демократи по правосъдни въпроси, призова за пълна прозрачност на данните от пилотните проекти, за да се оцени реалната ефективност на интервенцията.
Докато други препоръки от доклада на Гоук се посрещат с критика, особено предложението за по-ранно освобождаване на затворници, правителството очевидно е решено да затегне мерките спрямо сексуалните престъпници.