Франция: Не се притеснявайте за нас след Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
125

Франция и Германия продължават да заемат твърда позиция спрямо Лондон
Снимка: Архив Ройтерс

Европейските компании ще се справят с ограничения достъп до финансовите пазари в Лондон, след като Великобритания напусне Европейския съюз, обяви официален представител на Франция, отхвърляйки предположенията, че европейският бизнес може да пострада, пише Bloomberg.

„Не се притеснявайте за нас“, каза високопоставен френски служител в интервю, чието име Bloomberg не назовава. „Имаме четири глобални банки във Франция, които ще продължат да финансират френската и европейската икономика. Сигурни сме, че американските банки ще установят бизнес в Париж. Няма да има проблем с финансирането“, категоричен е той.
Франция поддържа твърдата си позиция преди преговорите между Великобритания и ЕС за бъдещите им отношения, планирани да започнат края на март. Правителството на президента Еманюел Макрон се противопоставя на сключената сделка за банките в Обединеното кралство и не предвижда сключване на търговска сделка за страната, включително за финансови услуги, каза служителят.

Държава, която не отговаря на правилата за единния пазар, не може да има права за паспорт или лиценз за свободно разпространение на услуги в блока, заяви служителят, който пожела анонимност в съответствие с правителствената политика.

Британските банки със сигурност ще имат по-ограничен достъп до пазарите на ЕС след като Великобритания напусне единния пазар през март 2019 г. И докато Великобритания иска широкообхватно споразумение, което да даде на финансовите институции пълен достъп до ЕС, един ограничен подход, подобен на канадския, е единственият жизнеспособен вариант, заявиха представители на Комисията в презентация във вторник. Позицията на Комисията е твърдо подкрепена от Франция.

Преди разговорите правителствата на ЕС трябва първо да постигнат своя обща позиция за водене на преговори. Докато някои страни като Люксембург искат да дадат на Великобритания по-щедра оферта за финансовите услуги, Франция и Германия заемат по-строга позиция.

По статията работиха: Веселина Василева, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!