София. Безплатно електричество от въздуха – звучи като фантазия, но всъщност е нова технология, представена от предприемача и бивш министър на науката на Великобритания лорд Дрейсън, пише BBC News. Той твърди, че изобретението му, наречено Freevolt, може да осигури енергиен източник за „интернет на нещата“, позволявайки на устройства с ниско потребление да функционират, без да са включени в мрежата.
Технологията събира енергията на радиочестотите на съществуващите безжични мрежи – от 4G до дигиталната телевизия. Лорд Дрейсън изтъква, че това е първата по рода си система в света. „Тя не изисква допълнителна инфраструктура или допълнителна енергия, тя рециклира енергията, която не се използва в момента.“
Демонстрирайки възможностите на технологията в театралната зала на Кралския институт на Великобритания, Дрейсън е измерил нивото на енергия на радиочестотите в помещението, а след това е използвал системата, за да захрани високоговорител. Първият продукт, който ще функционира с новата технология е персонален датчик за замърсяване. Той е създаден от Drayson Technologies като част от усилията за подобряване на качеството на въздуха в градовете. Батерията на устройството се зарежда непрекъснато от Freevolt.
Анализаторът Дийн Бъбли обаче е предпазлив в оценката си за изобретението. След демонстрацията той посочва, че наблюдението на въздуха с персонални сензори би могло да се постигне и без Freevolt, а с батерия и нискоенергиен трансмитер. Експерът повдига въпроса и за възможния ефект върху мобилните мрежи, притежаващи честотите, които използва технологията. Може да се окаже, че „безплатната“ енергия всъщност е нужна за комуникация, отбелязва Бъбли.
Превод и редакция: Екатерина Антонова
focus-news.net