Великобритания обмисля как да ограничи мигрантите от ЕС след Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1005

Висококвалифицираните служители ще са добре дошли, но Лондон готви система, която да ограничи притока на чужденци
Снимка: архив Ройтерс
Как да бъде ограничен притокът на граждани от ЕС след Brexit е един от проблемите, върху които активно работи правителството на Тереза Мей, коментират източници на европейското издание Politico. Според тях се готви нова система, която ще бъде обявена в следващите дни от премиера на страната.
Говорител на правителството коментира, че все още няма взети решения за изготвянето на системата за ограничаване на имиграцията на Острова. “Но ние сме решени да използваме възможността, която се открива, напускайки ЕС, да въведем контрол върху броя на хората, пристигащи от Европа в бъдеще”, обясняват още от кабинета на Мей.
Дали това ще означава въвеждане на визи, решението ще вземе комисията по Brexit, която се председателства от британския премиер.
Източник на Politico обяснява, че плановете на Великобритания са да контролират мигрантите от Европа “във всеки сектор и на всяко ниво на умения”. Говорителят на правителството обаче обяснява, че много внимателно се обмислят различни мерки и как те ще се отразят върху икономиката. Лондон обаче винаги ще приветства тези, чиито умения и експертиза ще направи страната по-добро място.
За година периода между юни 2015 година и 2016 година, във Великобритания са пристигнали 335 хил. чужди граждани. 189 хил. от тях – от друга страна от ЕС. Именно броят на имигрантите беше една от причините, която накара повече британци да подкрепят излизането на страната от ЕС.
Затова и Тереза Мей ще се заеме със задачата да ограничи броя на чуждите граждани, влизащи в страната, до 100 хил. годишно. Правителството на Дейвид Камерън не успя да постигне тази цел на няколко пъти.
Източниците на Politico са категорични – вътрешното министерство има ясна инструкция от Даунинг Стрийт, че новата система за ограничаване на миграцията трябва да наложи контрол върху броя на работниците от ЕС.
Плановете на Мей за ограничаване на миграцията донякъде противоречат на изказванията на министри от нейния кабинет. Финансовият министър Филип Хамънд вече успокои работодателите в страната, че ще могат да продължат да наемат служители от ЕС дори и след Brexit.
Той намекна, че висококвалифицираните служители, които получават и високо заплащане, няма да бъдат спрени. Работници без квалификация обаче очевидно ще бъдат засегнати от мерките.
Правителството ще разработи дългосрочна икономическа стратегия, която да отговори на въпроса колко работни места и какви експерти са нужни за британската икономика, както колко време ще отнеме подготовката им. По този начин правителството вярва, че ще успее да управлява броя на мигрантите и да не допусне недостиг на работна ръка.
Конкретните мерки ще бъдат представени след броени дни от Тереза Мей. Според публикациите в британската преса тя ще представи план за Brexit от единния европейски пазар, Митническия съюз и юрисдикцията на Европейския съд в речта си пред парламента във вторник.
По статията работи: Деляна Петкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!