Премиършип счупи рекорда за спонсорство на фланелките

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
788

Английската Висша лига по футбол постави нов световен рекорд за спонсорство върху фланелките.

През новия сезон клубовете ще получат почти 100 милиона паунда (121.8 млн. евро).

Общият размер на договорите на 20-те клуба от елита е за 99.75 милиона паунда, което е сериозно увеличение в сравнение със 71.8 милиона паунда преди година, твърди изследването на Sporting Intelligence. Предишният рекорд беше на Бундеслигата от миналия сезон.

Ръстът в Англия се дължи предимно на няколко отделни сделки. Новият договор на “Ливърпул” със Standard Chartered за 20 милиона паунда (24.3 млн. евро) на година е почти двойно по-голям от предишното споразумение с Carlsberg.

“Манчестър юнайтед” също получава по 20 милиона паунда на сезон от Aon. До лятото AIG даваше по 14 милиона паунда на година. Миналия месец “Тотнъм”, който подписа за 10 милиона паунда (12.1 млн. евро) с Autonomy, иска да има договори отделни спонсори за различните турнири.

Седем от клубовете във Висшата лига получават по 1 милион паунда или по-малко на година. Новакът в елита “Уест бромич” подписа договор за 750 хиляди паунда (914 хил. евро) с Homeserve, след като в две поредни години нямаше постоянен спонсор на фланелките. Най-ниски са приходите от това перо на “Уулвърхемптън” – 400 хиляди паунда на година.

Осем клуба, сред които “Евертън”, “Уест хем” и “Бирмингам”, нямат промяна на приходите от спонсори.

Алекс Милър, който е провеждал изследването, твърди, че се увеличава дистанцията между големите и малките клубове. “Сега наистина има такива, които получават много пари, а след това има голяма пропаст между тях и останалите. За някои това перо е незначително спрямо приходите от телевизионни права”, коментира той.

Приходите от спонсорство на фланелките е между 2 и 10% от общите приходи на водещите английски клубове. Но според него е постижение, че Висшата лига успява да изпревари Бундеслигата по това перо.

“Това само показва колко успешна е лигата, защото компаниите харчат повече, за да могат техните марки да се виждат по-добре на стадионите и още по-важно – на телевизионните екрани по целия свят”, коментира още Милър.

Гарет Мур от консултантската компания Sport+Markt се съгласи, че разликата между водещите и малките клубове е твърде голяма. Той твърди, че договорите на някои от тимовете в дъното на класацията са на нивата на германската втора Бундеслига.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!