„Хлорираното пиле“ може да спъне сделката между Великобритания и САЩ

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
198

Британското правителство определи приоритетите на Лондон за сделка с Вашингтон

Снимка: Pixabay
Държавният секретар по международната търговия на Великобритания Лиз Трус представи приоритетите на страната за сделка със САЩ след Brexit. Като цяло Обединеното кралство иска да се намалят тарифите, така че да се увеличи достъпа на британските компании до американския пазар, съобщава Reuters.

Сключването на сделка ще доведе до облекчаване на митническия режим и намаляване на техническите бариери пред търговията. Идеята на Лондон е да се премахнат мерките, които ограничава търговия на американска територия.

От своя страна обаче Великобритания ще трябва също да склони с някои искания на Вашингтон, едно от които е свързано с вноса на така нареченото „хлорирано пиле“ от САЩ. Британското правителство обаче не е съгласно с това. „Няма да правим компромиси с високите си стандарти към храната“, заявиха от правителството, цитирани от Reuters. Това може да се окаже препъникамък за сделката между Лондон и Вашингтон.

Припомняме, че още в средата на лятото Вашингтон заяви, че Великобритания няма да бъде третирана по-различно от всеки друг съюзник, когато става въпрос за „хлорните пилета“, изнасяни от САЩ. Което означава, че сделката между Великобритания и САЩ зависи от този продукт.

Какво представлява хлорираното пиле?

Хлорното пиле + пиле, измито с хлор, се отнася до домашни птици, които са били третирани с антимикробни промивки, за да се отстранят вредните бактерии от тях. Тези изплаквания, често наричани в индустрията патогенни редуциращи лечения (PRTs), имат за цел да убиват потенциално вредни организми като бактерията Е.coli, салмонелата и кампилобактер, които живеят върху повърхността на пилето. Измиването на пиле с хлор е забранено в Европейския съюз от 1997 г. насам поради опасенията, че не е безопасно за хората. Забраната на практика спира вноса на пилета от САЩ във всяка една държава членка на Европейския съюз.

Къде още има разминавания?

Сред останалите приоритети, които Великобритания „постави на масата“ за сделка със САЩ са измененията в климата. Лондон е категоричен, че нищо няма да им попречи да продължат да се борят срещу тях. Правителството на Обединеното кралство заяви, че ще продължава да поддържа и усъвършенства британските екологични, трудови и антикорупционни стандарти и да подкрепя индустриите, технологиите и иновациите във Великобритания с ниски въглеродни емисии.

И по тази точка вижданията на САЩ и Великобритания доста се разминават. През ноември 2019 г. администрацията на президента Доналд Тръмп официално извести ООН, че САЩ се оттеглят от Парижкото споразумение за климата. Тази стъпка слага началото на едногодишната процедура, която ще изведе американската страна от договора, подписан през 2015 г. от близо 200 държави. Така Съдинениете щати, които в исторически план са най-големият замърсител с парникови газове, ще станат единствената голяма държава извън договореното с много усилия споразумение.

Президентът Тръмп твърди, че напускането на Парижкото споразумение ще даде тласък на петролната и въглищната индустрии.
economic.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!